Španielsky súd vydal vo štvrtok neskoro večer zatykač na vedúcich členov zakázanej baskickej strany Batasuna. Polícia ich okamžite všetkých zatkla.
Podľa španielskeho denníka El País zorganizovali ilegálny míting, na ktorom mali starí lídri strany odovzdávať moc tým novým. Všetci sa stretli na radnici v mestečku Segura na severe krajiny, kde mali vytvoriť nový, takzvaný Národný výbor. V Segure, kde žije asi 1200 obyvateľov, má Batasuna silné zázemie.
Batasuna - v preklade Jednota - je politickým krídlom separatistickej organizácie ETA (Baskicko a jeho sloboda). Mimo zákona ju postavili pred viac ako štyrmi rokmi, práve pre jej kontakty na teroristov.
Sudca Garzón zasahuje
Dvadsaťdva starých aj nových členov Batasuny dal zatknúť známy madridský protiteroristický sudca Baltasar Garzón. Práve on stál aj za zákazom strany. Dvoch ďalších jej členov zatkla polícia na jeho príkaz ešte v utorok.
Hromadné zadržanie lídrov Jednoty je ďalším zo série zásahov polície po tom, čo ešte v júni zatkla lídra a najznámejšiu tvár strany Arnalda Otegiho.
Zatknutie členov politickej odnože teroristov privítal aj španielsky štátny prokurátor Candido Conde Pumpido. „Takéto aktivity nemôžeme tolerovať. Ak sa o podobných akciách, akou bola táto v Segure, polícia dozvie, považujem za správne, že zasiahne,“ vyhlásil prokurátor pre štátne rádio RNE.
Španielska vláda v posledných mesiacoch tvrdo zasahuje proti teroristom z ETA, ako aj proti všetkým jej prívržencom.
Socialisti menia taktiku
Baskickí separatisti totiž v júni po pätnástich mesiacoch ukončili nimi vyhlásené prímerie. To však aj tak nikdy poriadne nedodržiavali a minulý rok v decembri zaútočili na letisko Barajas v Madride. Pri výbuchu bomby zahynuli dvaja ľudia. Španielsky socialistický premiér José Luis Zapatero vtedy s ETA okamžite ukončil mierové rozhovory, ktoré jeho vláda dovtedy podporovala.
Zapatero od svojich pôvodných plánov vyjednávať ustúpil a predvčerom v rozhovore pre televízny kanál Telecinco vyhlásil, že ak na jar vyhrá parlamentné voľby, rozhovory s teroristami určite neobnoví.
Regionálna baskická vláda podľa denníka El Mundo okamžite po štvrtkovom policajnom zásahu vyhlásila, že ide len o politickú hru a socialisti sa snažia zbierať body pred voľbami, ktoré budú na budúci rok v marci.
ETA rozhoduje
Práve spôsob, akým najväčšie strany v krajine bojujú s teroristami, býva zvyčajne v čase volieb rozhodujúcim faktorom ich úspechu. Socialisti sa teraz po neúspešnom vyjednávaní so separatistami vydali cestou svojich kritikov a najväčších politických rivalov - Ľudovej strany. Tá od začiatku mierové rozhovory kritizovala a naďalej presadzuje proti separatistom tvrdé zákroky.
ETA terorizuje obyvateľov Španielska už štyri desaťročia. Nezávislosť Baskicka sa snaží dosiahnuť už od čias Frankovej diktatúry, keď boli jazyk a kultúra Baskov tvrdo potláčané. Pri teroristických útokoch ETA zomrelo už viac ako osemsto ľudí.
Batasuna
Vznikla v roku 2001 ako nástupkyňa strany Herri Batasuna (Národná únia), ktorú v Baskicku založili po skončení Frankovej diktatúry v roku 1978.
Batasuna (Jednota) podporuje vznik nezávislého Baskicka na severe Španielska a juhu Francúzska.
V roku 2003 ju v Španielsku oficiálne zakázali, v Baskicku a Navarre je však naďalej aktívna. Vo Francúzsku nie je zakázaná.
Považuje sa za politické krídlo ETA. EÚ má Batasunu na zozname teroristických organizácií.