Pakistan ho zbožňuje aj nenávidí. Napriek snahám opozície dostať ho keď už nie z čela štátu, tak aspoň armády, má dnes najväčšie šance vyhrať prezidentské voľby. Bez toho, aby sa ako kandidát musel vzdať vojenskej uniformy, ako to vyžaduje ústava.
Prezident Parvíz Mušarraf nenechal nič na náhodu. Aj keď mal dostatok hlasov v parlamente na to, aby si úrad udržal aj na ďalších päť rokov, rátal so všetkým. Aj s tým, že opoziční poslanci odstúpia, aby znemožnili hlasovanie.
Víťazstvo za každú cenu
Len dva dni pred voľbami vykľučkoval aj z tejto pasce. Odchod 160 poslancov opozície na začiatku týždňa jeho triumf neohrozí. Nepridajú sa k nim totiž zákonodarcovia Pakistanskej ľudovej strany, ktorej líderka Benazir Bhuttová sa vo štvrtok s generálom dohodla.
Jej ponuku Mušarraf neprijímal ľahko. Amnestia na obvinenia z korupcie, pre ktoré musela opustiť krajinu, kreslo premiérky a férové voľby. Požiadavka, aby prenechal velenie armády niekomu inému, už bola len formalitou. Nástojí na tom totiž aj Ústavný súd.
Vodca Pakistanu nemal na výber. Po tom, čo v septembri zmaril pokus o návrat z exilu svojmu rivalovi Navízovi Šarífovi a pozatýkal stovky jeho prívržencov, napätie v krajine ešte vzrástlo.
Nespokojná opozícia ho navyše obviňuje aj z neschopnosti porátať sa s ozbrojencami Talibanu a al–Káidy, ktorí terorizujú sever krajiny.
Nerozhodný ústavný súd
Mušarrafových oponentov sklamal ústavný súd. Odkedy na jeho čelo v júli opäť zasadol Iftikhar Čaudhri, ktorého prezident v marci odvolal, na jeho náklonnosť sa už generál spoľahnúť nemohol.
Na konci septembra však prekvapivo zamietol petíciu, ktorá žiadala, aby zabránil Mušarrafovi v kandidatúre, ak bude stále vo vojenskej funkcii. Aj keď 2. októbra prípad znovu otvoril, rozhodnutie má padnúť až o pár týždňov.
Voľby sa však preto neodložili. Iba Mušarraf bude môcť byť v prípade víťazstva potvrdený na čele štátu až po tom, ako sudcovia rozhodnú, či mal právo kandidovať.
Šalamúnske rozhodnutie hrá do karát opozícii. Ak Mušarraf dodrží slovo a po víťazstve uniformu vyzlečie, ako civilista bude zraniteľnejší.
V konkurencii dvoch nevýrazných protikandidátov by dnes jeho nezvolenie bolo zázrakom. Preto je pravdepodobné, že odstúpenie z čela armády bude naťahovať, kým súd nerozhodne. To môže vyvolať nevôľu opozície a ďalšie protesty.
Bhuttová si naplánovala návrat do krajiny na 18. októbra, keď už bude po všetkom. Vo voľbách v polovici januára ráta s úspechom.
Kliknite - obrázok zväčšíte.