Sudca Rádí Hamza Rádí, ktorý v Iraku bojoval proti korupcii, požiadal v Spojených štátoch o azyl. Bojí sa totiž o svoj život. V korupčných škandáloch, ktoré Irak za posledné tri roky pripravili o 18 miliárd dolárov, sú podľa neho namočení aj príbuzní premiéra Núri Malíkího.
Americké ministerstvo zahraničia priznáva, že korupcia v Iraku je veľkým problémom. Odmieta sa vyjadriť k tomu, či je do nej zapletený aj premiér. „Takéto informácie nie sú určené verejnosti,“ vyhlásil pred senátnym výborom Larry Butler, námestník ministerky zahraničia pre Blízky východ.
Pre ropu sa v Iraku vraždí
Butler vystupoval pred rovnakým výborom ako sudca Rádí. Ten opisoval korupciu v Iraku ako záležitosť nezlučiteľnú s demokraciou. Podľa neho existuje v Iraku na všetkých úrovniach, najhoršie je to s predajom ropy. Rádí tvrdí, že výnosy z nej pomáhajú financovať šiitske milície. Naznačoval tiež, že premiér kryje korupciu a zamestnáva svojich príbuzných.
Bez jeho povolenia tiež antikorupční vyšetrovatelia nemohli vstupovať do vládnych úradov a kancelárií.
Rádí požiadal o azyl po tom, čo na jeho dom niekto zaútočil raketami. Senátorom povedal, že v Iraku už zabili 32 jeho kolegov a 12 ich príbuzných.
Jednému z jeho zamestnancov zabili 80-ročného otca a jeho mŕtve telo zavesili na mäsiarsky hák. Rádí vyhlásil, že korupcia v Iraku bola aj za Saddáma Husajna. Sudca vtedy pracoval v štátnej správe, ale pre svoje opozičné názory bol dvakrát vo väzení.
Americkí predstavitelia, ktorí v Iraku monitorujú korupciu, Rádího označujú za mimoriadne schopného a odhodlaného človeka. Irak jeho obvinenia aj profesionalitu odmieta komentovať.
Autor: mik