ej reklamy, výrazne stúpol počet televíznych spotov, predĺžili sa reklamné brejky.
Firmy na Slovensku do reklamy investujú z roka na rok viac peňazí, z čoho majú, pochopiteľne, najväčšiu radosť médiá. V posledných rokoch rekordné prírastky zaznamenávajú, popri online reklame, najmä televízne stanice. Vzrástol počet zadávateľov televíznej reklamy, výrazne stúpol počet televíznych spotov, predĺžili sa reklamné brejky.
V hlavnom vysielacom čase sa počas jednej hodiny odvysiela v televízii denne v priemere 11 minút reklamy. Pri priemernej dĺžke jednej reklamy 30 sekúnd a priemernej sledovanosti televízneho vysielania 128 minút denne tak priemerný televízny divák uvidí ročne takmer 17-tisíc reklám!
Niet divu, že spotrebitelia sa čoraz viac stávajú „reklameodolnými“. Prepínajú, odchádzajú, nevenujú jej pozornosť, bránia sa jej. A nielen tej televíznej. Mnohé poštové schránky zdobí nápis „Prosím, nevhadzovať reklamy!“. Na domoch sú upozornenia „Zákaz lepiť plagáty!“. Zákazníci pri objednávaní tovaru zakliknú „nie“, nesúhlasia s tým, aby im firma posielala informácie o nových výrobkoch a službách. Mnohí používatelia internetu sa snažia brániť nevyžiadanej pošte kúpou antispamov.
Je veľmi pravdepodobné, že postupom času si aj spotrebitelia u nás vypestujú rovnakú odolnosť proti marketingovým aktivitám, akú nadobudli spotrebitelia v západnej Európe či USA počas uplynulých desaťročí. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Americká asociácia reklamných agentúr v roku 1964, malo neutrálny alebo negatívny názor na reklamu 48 percent Američanov, no v súčasnosti je to až 72 percent!
Na Slovensku má neutrálny alebo negatívny postoj k reklame približne 66 percent obyvateľov (podľa: Conzoomer ’05, prieskum na vzorke 5478 obyvateľov SR starších ako 15 rokov). Z tohto pohľadu už nie sme „sto rokov za Amerikou“ - ale iba takých desať, nanajvýš dvanásť rokov.
Autor: Marian Timoracký marketingový poradca United Consultants