Bratislava 8. októbra (TASR) - Nahliadnutie do neviditeľného zákulisia najvyššej politiky a svetových dejín zásluhou nežného pohlavia prináša kniha Ženy, ktoré menili svet. Neobyčajný vplyv dosiahli prostredníctvom intímneho vzťahu k hlave štátu legálnym manželstvom alebo mileneckým pomerom. Autorom vyše 260-stránovej knihy výnimočných žien, ktoré bravúrne z pozadia poťahovali nitkami zložitého mechanizmu politických vzťahov, je známy novinár Leopold Moravčík
"Je to tucet pútavých príbehov aj s dejinným vývojom od toho, ako sa v Číne konkubína stala cisárovnou a teraz na hlavu najsilnejšieho štátu oficiálne kandiduje Američanka Clintonová," uviedol na dnešnom krste knihy v Klube slovenských spisovateľov petržalský starosta Milan Ftáčnik. Takáto politika ho zaujíma, pretože vraj je aj o mužoch. "Ženy v minulosti ani nemohli voliť, nemali priamu možnosť na dôležité rozhodnutia, tak to robili nepriamo," zdôvodnil ich rafinovanosť Ftáčnik. A tak spoza chrbta alebo trónu najvyšších sa stávali autorkami významných zmien v krajine i vo svete. No ich konanie nemalo len priaznivý vývoj, občas nechtiac spôsobili politickú krízu či koniec panovníka alebo celej dynastie.
Moravčík sa desaťročia venuje zahraničnej politike, ktorá sa stala jeho koníčkom, o čom svedčí dlhý zoznam použitej literatúry, z ktorej čerpal informácie. "Mám veľmi dobrý archív o Číne, ale niečo bola sizyfovská práca," priznal pre TASR autor. Na knihe pracoval dva roky a vyšla zásluhou vydavateľstva Regent. Zosumarizoval dvanásť príbehov z viacerých storočí, počnúc čínskou dynastiou Tchang (618-907) až po súčasnosť. Medzi nimi sú markíza de Pompadour, Evita Perónová, Imelda Marcosová, Nancy Reaganová, Raisa Gorbačovová, Hillary Clintonová či 21-ročná stážistka Monika Lewinská, ktorej milenecký flirt s prezidentom Billom Clintonom ostro sledovali médiá i verejnosť. Štvorročné vyšetrovanie tohto prípadu stálo daňových poplatníkov 45 miliónov dolárov.