Poslanci parlamentu v júni cez iný zákon nepriamo zmenili aj zákon o obecnom zriadení a umožnili svojim kolegom v mestách voliť si dvoch viceprimátorov. Zákon začal platiť v septembri.
BRATISLAVA. Doteraz mohli mať mestá jedného zástupcu primátora. Mnohé zákon napriek tomu nerešpektovali a funkcie druhých zástupcov rušili až po rozhodnutí prokurátorov. Druhého viceprimátora väčšinou len premenovali na takzvaného uvoľneného poslanca, ktorý má síce menej právomocí, plat od mesta však poberá tiež.
Zmenu navrhla poslankyňa Smeru Jana Laššáková. „Vzhľadom na značný rozsah kompetencií, ktoré mesto vykonáva takmer vo všetkých oblastiach spoločenského života, je potrebné, aby mestské zastupiteľstvo zvolilo viacerých zástupcov primátora,“ dôvodila. Za návrh hlasovali najmä poslanci koalície a SMK. Proti zahlasoval len poslanec SDKÚ Ivan Štefanec. „Nemyslím si, že by sme mali zvyšovať ďalšie náklady na chod samosprávy. Aj mestá by mali mať čo najefektívnejšiu a najštíhlejšiu štruktúru.“ Miestne politické garnitúry si podľa neho otvorili ďalšiu možnosť na „politické obchodovanie“ a „upratanie nepotrebných ľudí“.
Podobný názor má aj odborník na samosprávu Milan Galanda. „Dokázal by som to pochopiť pri krajských mestách. Pri tých menších sa pýtam, aký je ukazovateľ, počet obyvateľov, výška rozpočtu?“
Náklady na platy nových funkcionárov sa vo väčšine prípadov pohybujú v stovkách tisíc korún ročne.
Druhého viceprimátora si zvolili napríklad v Poprade. Vrátili sa tak k modelu z minulého volebného obdobia, keď im funkciu nariadil zrušiť súd. Novým viceprimátorom sa stal Adrián Kromka z HZD. Poslanci mu určili plat 74-tisíc korún, k tomu môže dostať odmeny .
V Nových Zámkoch sa tiež vrátili k systému dvoch rovnocenných viceprimátorov. Záujem o druhého viceprimátora už prejavili prešovskí poslanci Smeru. Znalec samosprávy Galanda predpokladá, že sa s podobnými návrhmi „roztrhne vrece“.
Mestské časti ostali bez zástupcov
BRATISLAVA. Zatiaľ čo aj v tých najmenších mestečkách si od septembra môžu úlohy medzi seba deliť primátor a dvaja zástupcovia, mestské časti Bratislavy a Košíc takú výsadu nemajú. Hoci 20 bratislavských a 22 košických mestských častí má podobné kompetencie ako iné mestá, špecifické zákony o Bratislave a Košiciach im dvojnásobné zastupovanie starostov neumožňujú. V 70-tisícovom Ružinove si tak na rozdiel od polovičného Komárna musia vystačiť s jedným zástupcom.
Počet vicestarostov pre mestské časti Bratislavy v máji navrhol upraviť poslanec SDKÚ Pavol Kubovič, parlament však návrh odmietol.
„Vnímame to ako nespravodlivosť. Poslanci parlamentu si často neuvedomujú, že v Bratislave existujú mestské časti, ktoré majú kompetencie ako všetky ostatné mestá a z hľadiska rovnosti všetkých samospráv pred zákonom by sme mali mať rovnaké podmienky,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy.
(mp)