„Neviem, prečo chránite iba zamestnanca,“ hnevá sa jedna z diskutujúcich na stránke www.porada.sk. „My sme mali so zamestnancom opačný problém a tiež sa nám to nezdá spravodlivé. V polovici rozbehnutej zákazky jednoducho odišiel a zamestnal sa v inej firme. Napísali sme mu absenciu, písali výzvy – dá sa aj krátiť dovolenka, ale to sme neurobili – a nakoniec sme mu sami museli dať výpoveď. A my sme za nedodržanie termínu zákazky dostali dosť veľkú pokutu.“
Firma môže absentéra zažalovať o náhradu škody
V takýchto prípadoch odborníci radia firmám: uplatniť si náhradu škody za zmeškané zákazky.
Niektoré firmy však majú k vybavovaniu sporov súdnou cestou podobný vzťah ako jednotlivci: ak straty nie sú priveľké, nechajú radšej nepríjemnosť bez následkov, aby sa nemuseli s bývalým pracovníkom naťahovať po súdoch. Vždy je pritom dôležité aj to, o akého zamestnanca a o akú škodu ide.
Právnici sa niekedy stretávajú s tým, že zamestnávateľ má záujem zabezpečiť si, aby zamestnanec nemohol po skončení pracovného pomeru pracovať u konkurenta alebo subjektu so zhodným alebo podobným predmetom činnosti. U nás to však nie je možné – zmluvne môže byť ošetrený len zákaz takejto práce počas pracovného pomeru. V iných európskych krajinách však takýto inštitút existuje. Zamestnávateľ, ktorý si chce zjednať zákaz práce u konkurencie však musí pracovníkovi priznať finančnú náhradu.
Autor: gal