Najväčší štátny sviatok, ktorým si Taiwančania pripomínajú pád dynastie Čching v roku 1911, sa tento rok nesie v znamení demonštrácie sily.
Prvýkrát po šestnástich rokoch sa dnes v taiwanskej metropole Tchaj–pej koná vojenská prehliadka, na ktorej armáda predstaví aj svoje vyvinuté rakety. Svoju novinku raketový systém HsiungFeng IIE nakoniec však neukáže, pretože je podľa ministerstva obrany stále vo vývoji.
Celá ceremónia má jediný cieľ: upozorniť Čínu, že Taiwan je schopný odvetného útoku v prípade napadnutia. Taiwanský prezident Čchen Šuej-pien už niekoľkokrát obvinil Peking z provokácie za vyhrážky, že má na Taiwan namierených viac než tisíc rakiet.
Analytici sa zhodujú, že taiwanské rakety sú schopné zasiahnuť vojenské letiská a základne na juhovýchode Číny a pobrežné mestá ako Šanghaj či Hongkong.
Taiwan ťaží z olympiády
Napätie medzi kontinentálnou Čínou a ostrovným Taiwanom, ktorý čínska vláda považuje za odpadlícku provinciu, ešte zvýšili snahy taiwanskej vládnej garnitúry o vyhlásenie nezávislosti.
V júli prezident po prvýkrát žiadal o prijatie do OSN pod názvom Taiwan, a nie Čínska republika, ako to bývalo doteraz. Prezident Šuej–pien sa na oslavách zúčastní poslednýkrát vo funkcii hlavy štátu. V budúcoročných marcových voľbách sa už o úrad nemôže uchádzať.
Kandidát opozičnej strany Kuomintang Ma Jing–jeou chce slávnosť využiť na útoky voči prezidentovi a jeho vládnucej Demokratickej progresívnej strane. Podľa neho Šuej–pien zneužíva skupiny želajúce si nezávislosť na svoje politické ciele a vlastný prospech.
Už na budúci rok by sa v krajine malo uskutočniť referendum o tom, či Taiwančania chcú do OSN pod novým názvom. Diplomati sa snažia využiť, že v roku 2008 Čína usporadúva olympijské hry a je pod väčším tlakom medzinárodného spoločenstva.