BRATISLAVA. Vladimír Mečiar chce rovnako ako minulý rok znižovať rozpočet SIS. Tentoraz jej chce ubrať 200 miliónov a dať ich na zdravotníctvo. V návrhu rozpočtu na rok 2008 išlo pôvodne o 1,4 miliardy pre SIS. To malo byť približne o 200 miliónov viac ako dostala v tomto roku. Podpredseda HZDS Milan Urbáni to vysvetlil tým, že „zdravotníctvo je väčšia priorita ako SIS“.
Mečiar kritizuje už rok
Mečiar SIS kritizuje odvtedy, keď sa do jej vedenia nedostal nominant HZDS Igor Urban. Šéf HZDS sa proti SIS ohradil aj v posledných týždňoch. V septembri sa HZDS postavilo proti novele zákona o spravodajských službách, ktorý posilňoval ich právomoci. Expremiér tvrdil, že to nebolo pre odmietnutie Urbana. Na adresu riaditeľa služby Jozefa Magalu však povedal: „Prijal dvoch ľudí, ktorí robili obchod so zbraňami, nezávislý odborník vadí.“ Niekoľko dní predtým tvrdil, že s návrhom rozpočtu sú nespokojní všetci okrem armády, vnútra a SIS.
Ani podľa Urbániho nová Mečiarova požiadavka s odmietnutím Urbana nesúvisí.
SIS už v minulosti po politických turbulenciách krátili rozpočet. O 200 miliónov napríklad prišla v roku 2004 po kauze „skupinka“.
Služba zatiaľ na Mečiarove návrhy nereagovala. Podľa jej hovorcu Karola Sorbyho je rozpočet momentálne záležitosťou politikov, nie služby.
Poslanec za Smer Ján Richter si myslí, že zníženie rozpočtu o 200 miliónov by službe spôsobilo „vážne problémy a komplikácie“. Konkrétne obmedzenia činnosti SIS bude poznať až keď sa stretne s jej predstaviteľmi.
„Ten postoj pána Mečiara nie je celkom úprimný. Je možno trochu populistický. Stále si myslím, že v ňom tkvie istá urazenosť, ktorá súvisí s nejakými personálnymi záujmami, ktoré neboli pre HZDS na SIS uspokojené,“ povedal Richter.
Ján Slota povedal, že Mečiar sa snahou o zníženie rozpočtu netajil ani na koaličnej rade. Slota ani Fico ale boli proti.
Mečiar hrá podľa politológa Grigorija Mesežnikova dvojakú hru, z ktorej nevyjde ako porazený, ani keď zníženie rozpočtu SIS nepresadí.
„Tým, že chce dať uvoľnené peniaze na zdravotníctvo, je to zároveň hra na voličov so sociálnym cítením.“ Nestane sa vraj, že by rozpočet neprešiel pre túto požiadavku.
Dzurindovci rokovali dlhšie
Koaliční predsedovia sa v utorok prekvapivo rýchlo dohodli na podobe štátneho rozpočtu. Podľa „čiastočne spokojného“ Ján Slotu schôdzka vôbec nebola napätá a rýchla bola preto, že mali veci už predrokované. „Sme dohodnutí tak, že už nikto nebude navyše nič žiadať,“ odpovedal na otázku, či budú ešte iné pozmeňujúce návrhy ako Mečiarov.
Milan Urbáni je s návrhom rozpočtu tiež pomerne spokojný, pripúšťa, že sa predsa nájdu poslanci, ktorí budú chcieť svojim regiónom pomôcť prostredníctvom „pozmeňovákov“. Takýto scenár nevylučuje ani predseda poslaneckého klubu Smeru.
Pri prvom rozpočte tejto vlády spred roka nebolo rokovanie také hladké a trvalo dlhšie. Aj za Dzurindových vlád trvalo koaličné vyjednávanie o rozpočte väčšinou dlhšie a viackrát sa skončilo ultimátami jednotlivých strán – v posledných dvoch rokoch sa ozývala hlavne SMK.