Mať dvojča je paráda

Slovensko niekoľko týždňov sledovalo osud siamských dvojičiek - Müllerovcov. Možno viacerým pri téme dvojičiek napadlo, aké to vlastne je, mať dvojča. Český psychológ, profesor Josef Švancara sa štúdiom dvojičiek zaoberal niekoľko desiatok rokov. Hovorí

Slávne dvojičky z lode, bratia Hochschornerovci.Slávne dvojičky z lode, bratia Hochschornerovci.

, že dvojičky môžu byť príkladom pevného a verného vzťahu po celý život. "Keď som sa raz opýtal dvojičky Petra, kde má svojho brata Pavla, odpovedal mi: To nie je brat. My sme dvojičky!" rozpráva príhodu. Najmä jednovaječné dvojičky sú skutočne viac ako súrodenci, majú totiž rovnaké gény, pretože vznikli z jedného vajíčka oplodneného jednou spermiou.

Poďte jedna k tabuli

"Keď si pozeráme fotky z detstva, nevieme, ktorá sme ktorá, len mama tvrdí, že to vie, no podozrievame ju, že si to iba vymýšľa," smejú sa jednovaječné dvojičky Beta a Gita Hulmanové z Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Milujú behanie, nedávno zabehli spoločne svoj druhý maratón v Budapešti, obe sú nadšené skautky a majú podobných priateľov. "Ten môj bol najskôr zamilovaný do Bety, ale potom zistil, že má priateľa. Spolu sme začali chodiť pár rokov na to," priznáva Gita. Maratón bežia celý spolu a naraz vždy aj dobehnú, diváci sú vraj fantastickí, keď kričia: Dvojičky, do toho.

Profesor Švancara potvrdzuje, že jednovaječné dvojičky rovnako spracúvavajú podnety a zhodne ich prežívajú, a to napriek tomu, že ich od seba delí vzdialenosť. Súvisí to práve s ich zhodnou genetickou štruktúrou. "Pri dospievaní sa však stále viac diferencujú a nie je výnimočné, že si zvolia odlišné štúdium a následne aj kariéru. Napriek tomu ich dôverný osobný vzťah naďalej trvá."

SkryťVypnúť reklamu

Aj Beta dnes študuje psychológiu, zatiaľ čo Gita ekonomiku, ale hovoria, že by si to pokojne mohli vymeniť, lebo každú zaujíma aj to, čomu sa venuje sestra.

V detstve sa neobliekali rovnako, aj vlasy mala jedna dlhé a druhá krátke. "Mama povedala, že nás nebude obliekať rovnako, za čo sme jej vďačné. Človek je ako dvojička tlačený do toho, že ho berú ako jedno, o to viac sa chce odlišovať," vysvetľuje Gita. Napriek tomu ich v škole učitelia nevedeli rozlíšiť a končilo to aj tým, že mali rovnaké známky. "Učitelia nás vyvolávali slovami - poďte jedna k tabuli," hovorí Beta.

Švancara hovorí, že dvojičky sa bežne stretávajú s tým, že ich učitelia rovnako známkujú, pretože sú si nie istí, koho vlastne skúšali. Výnimočné vraj nie je ani to, že dvojičky sa "špecializujú na prípravu", jedna vypracúva úlohy z matematiky a druhá zo zemepisu.

SkryťVypnúť reklamu

Nevedia, kto je starší

Jeden z úspešných vodných slalomárov bratov Hochschornerovcov je o 10 minút starší, ale nikto netuší, ktorý to je. Dôvodom nie je podobnosť, pre ktorú si ich pri pôrode pomýlili, ale len zmätky, keď ich neoznačili číslami včas a správne. "Sme dvojvaječné dvojičky, takže sme úplne rozdielni, ani ľudia nemajú problém nás rozlíšiť, ja som o hlavu vyšší ako brat a odlišujeme sa aj povahou. Som flegmatik a brat je cholerik," hovorí Peter.

Dvojvaječné dvojičky nemajú zhodné gény, vyvinuli sa z dvoch odlišných vajíčok, ktoré oplodnili dve spermie. Tieto dvojičky nemusia spájať ani záľuby, ak to tak je, môže to skôr vyplývať z prostredia, v ktorom vyrastali. Hochschornerovci hovoria, že jednoducho mali obaja v detstve radi šport, s vodným slalomom začal najskôr Peter a potom mu poradili, nech to skúsi s bratom. "Zohratí sme nie preto, že sme dvojičky, ale vďaka tréningom a rokom stráveným na vode."

SkryťVypnúť reklamu

Sestra Eva si pamätá, že si bratia spolu rozumeli viac, ale vyplývalo to podľa nej z blízkeho veku. "Boli to rovnakí malí neposední chlapci, ktorí museli vždy vymýšľať niečo nebezpečné, aby sa nenudili," hovorí. Ani podľa nej ich nespájali rovnaké vlastnosti, azda okrem nedôverčivosti. "Obaja si k sebe pustia ľudí až vtedy, keď vidia, že im môžu veriť. Paľo je do maminej rodiny, je komunikatívnejší a maximalista. Ide tvrdo za svojím cieľom a neúspech ho vie niekedy vyviesť z rovnováhy. Peťo je do otcovej rodiny, je introvert a v lodi niekedy bútľavá vŕba."

"Dvojičky vždy pôsobia takmer dokonale zohrato. Zhruba u dvoch tretín z nich sa vytvorí deľba rolí. Znamená to, že jedno, dominantnejšie, sa stáva hovorcom celého páru a druhé dvojča má na starosti iné oblasti," hovorí Švancara.

SkryťVypnúť reklamu

Obliekajú sa rovnako

Siamské dvojičky Andrejku a Lucku Tóthové spoľahlivo rozlíši najmä mama, pozná ich aj podľa hlasu, ostatní ich rozlišujú podľa toho, že Andrejka píše pravou a Lucka ľavou rukou a je aj trochu vyššia.

Siamské dvojičky sú jednovaječné identické dvojičky, no delenie oplodneného vajíčka na dve embryá neprebehlo včas a správne. Ani sestry Tóthové nemajú absolútne zhodné povahy. Jednoznačne však spolu trávia najviac času a jedna druhej chýbajú. "Keď som bola v nemocnici s Andrejkou, z celej rodiny sa tešila domov najmä na Lucku a tá sa zase nevedela dočkať, kedy sa vráti Andrejka," hovorí mama Melita Tóthová.

Obe dievčatá chodia na klavír, a kým Andrejke to zatiaľ stačí, Lucia by stále skúšala niečo nové, chodí aj na angličtinu, počítačový krúžok a ľudové tance.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú sa na seba podobať a von chodia rady v rovnakom oblečení, aj keď Andrejke by sa páčilo, keby bolo zelené a modré a Lucke zase ružové a červené.

Dvojičky Tóthové oddelil od seba profesor Jaroslav Siman z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. "Sú svojimi zrkadlovými obrazmi a sú si podobné fyzicky, no nervový systém a psychiku majú každá inú, nie sú klon," hovorí.

Vedcom nedávajú spať

Vedci sa dvojičkám venujú neustále. Viaceré štúdie preukázali, že identické dvojičky majú často podobné vlastnosti, zvyky a záľuby, a to aj vtedy, keď vyrastajú v rozdielnom prostredí. Medzinárodná spoločnosť dvojičiek každé tri roky organizuje kongres, počas ktorého si vedci vymieňajú najnovšie poznatky. Výskumu sa venujú aj univerzity, pensylvánska práve pracuje na štúdii o spánku dvojičiek, harvardská zase cez internet hľadá dvojičky na výskum ich rečových schopností.

SkryťVypnúť reklamu

Telepatia medzi dvojičkami však nie je úplne preukázaná. "Som skeptický, pokiaľ ide o súčasné možnosti preukázať medzi dvoma subjektmi prenos na diaľku," hovorí aj profesor Švancara.

Ani Beta s Gitou na telepatiu neveria, napriek tomu hovoria, že byť dvojičkou je skvelé. "Odporúčam to každému, Beta je človek, ktorý ma najlepšie chápe, keď niečo poviem, vie si predstaviť, čo cítim. Určite by som chcela, aby moje deti boli dvojičky, pretože si želám, aby zažili ten skvelý pocit, keď sa nikdy necítiš osamelý," hovorí Gita.

Byť dvojičkou má však aj zdravotné výhody, ak by niekedy potrebovali transplantáciu, sú pre seba vhodnejším darcom ako rodičia či iní súrodenci, hovorí profesor Jaroslav Siman.

SkryťVypnúť reklamu

A čo je ešte výhodou dvojičiek? "Je to paráda, kto nemá dvojičku, prichádza o skvelý pocit viesť sa v dvojičkovskom kočíku. Sedeli sme oproti sebe a kopali sa, bola to zábava," žartuje Beta.

Koľko dvojičiek sa u nás narodí?

*Rok chlapec dievča chlapec
- chlapec - dievča - dievča
2000 173 193 211
2001 182 175 208
2002 207 182 202
2003 185 143 197
2004 225 202 202

(Zdroj: Národ. centrum zdravotníckych informácií)

* Dvojičky sa nedajú "objednať. Stále nie je isté, komu a prečo sa dvojičky rodia. Jednovaječné sú pritom ešte väčšou záhadou ako dvojvaječné. Tie sa často rodia ženám, ktoré podstúpili umelé oplodnenie, čo môže súvisieť s tým, že vtedy sa úmyselne do ženského tela vloží viac embryí. Mávajú ich častejšie ženy nad 30 rokov, ktoré už deti porodili a ktoré sú nadpriemerne veľké a vysoké a samy pochádzajú z dvojičiek.

Vzťah dvojičiek zaujímal aj umelcov a filmárov

SkryťVypnúť reklamu

V nitrianskom Divadle Andreja Bagara práve slávi úspech hra Portia Coughlanová, hlavná prestaviteľka Zuzana Kanócz ( na snímke) za úlohu Portie tento rok dostala Dosku ako najlepšia herečka sezóny. Portia čoraz silnejšie počuje hlas svojho brata - dvojičky, ktorý sa v detstve utopil. Volá ju k sebe, nikto iný nechápe, čo sa v Portii deje a nikto si neodkáže vysvetliť, prečo sa na svoje 30. narodeniny utopí. Írska dramatička Marina Carr napísala príbeh Portie v roku 1996 a v tom istom roku dokončila svoj román Boh maličkostí indická spisovateľka Arundhati Royová, za príbeh dvojičiek Esthu a Rahel dostala Bookerovu cenu.

Jedným z obľúbených nekonečných seriálov v Číne a na Taiwane sú zábavné príbehy Legendárne dvojičky. Aj Amerika v mládežníckom seriáli Beverly Hills 90210 mohla na príklade Brandona a Brendy (na snímke) obdivovať, ako skvele si môžu rozumieť dvojičky.

SkryťVypnúť reklamu

Trochu menej podobné, podľa deja preto, lebo boli výsledkom genetického experimentu, si boli dvojičky Arnold Schwarzenegger a Danny De Vito v komédii Dvojičky.

Na Slovensku je medzi deťmi populárna rozprávka o dvojičkách Danke a Janke (na snímke).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 800
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 066
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 903
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 479
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 246
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 786
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 553
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu