Najľudnatejšiu krajinu sveta čaká v pondelok najdôležitejšia udalosť roka. Vo Veľkom ľudovom paláci v Pekingu sa zhromaždí 2217 delegátov Komunistickej strany Číny, aby začali XVII. zjazd jedinej politickej formácie v krajine.
Okrem personálnych zmien budú čínski komunisti rokovať aj o ďalšom smerovaní krajiny na najbližších päť rokov a na program dňa by sa mali dostať aj témy ako ochrana životného prostredia a boj s korupciou.
Vodcu nevymenia
Predpokladá sa, že terajší prezident a generálny tajomník strany Chu Ťintchao ostane vo funkcii aspoň do najbližšieho zjazdu v roku 2012.
Do ústredného výboru strany zvolia asi 350 členov, z ktorých potom vyberú 24 zástupcov politbyra. Prezident tam presadí svojich ľudí, aby oslabil vplyv svojho predchodcu.
Prípravy na zjazd prebiehajú za zvýšených bezpečnostných opatrení. Komunisti si nechcú rokovania pokaziť prípadnými protestmi disidentov. Ľudskoprávne organizácie upozornili na to, že úrady v Číne unášajú a zatvárajú aktivistov v snahe zabrániť demonštráciám.
K represiám došlo napriek tomu, že budúci rok usporadúvajú letnú olympiádu. Kritici Pekingu preto vyzývajú na jej bojkot.
Aj keď Čína už v 80. rokoch akceptovala trhové reformy, Chu, bývalý sekretár Mao Cetunga, tvrdí, že sa tým pripravili len ekonomické základy pre stranícku revolúciu.
História strany
Komunistická strana Číny bola založená 1. júla 1921 v Šanghaji.
V Číne vládne od roku 1949, keď porazila bojovníkov vtedajšej vládnucej strany Kuomintangu.
Od 50. rokov sa izoluje od iných komunistických krajín a upína sa na vodcu Mao Cetunga, ktorý vyhlásil „kultúrnu revolúciu“. Tá v rokoch 1966 1976 paralyzovala spoločnosť aj činnosť strany.
Komunisti v boji proti kapitalistom pripravili v Číne o život takmer 20 miliónov ľudí.
Po smrti Mao Ce–tunga v roku 1976 sa presadzujú trhové reformy a Čína sa začína otvárať svetu.
Po roku 1989 sa k moci dostal Ťiang Cemin. Do ústavy prijal dodatok o práve na súkromné vlastníctvo. V roku 2002 za svojho nástupcu vybral Chu Ťintchaa.
Zdroj: čtk
Autor: toh