ANKARA. Biely dom cez víkend do Ankary vyslal dvoch poslov s jasným odkazom: ak môžete, zdržte sa akcií proti kurdským teroristom v Iraku.
Turecko však už v sobotu večer ostreľovalo severný Irak a k jeho hraniciam presúva 60 tisíc vojakov. Dnes by mal tiež parlament odobriť vláde operáciu na území Iraku.
Premiér Recep Tayip Erdogan vyhlasuje, že sa nebojí medzinárodnej reakcie na prípadný zásah v Iraku. Napriek tomu vojenskí analytici nepredpokladajú, že Turci by sa v tejto chvíli odhodlali na niečo väčšie.
Námestníci ministrov zahraničia a obrany Spojených štátov Dan Fried a Eric Edelman sa snažili Turkov presvedčiť, že Kurdov sa pokúsia vyriešiť oni sami.
Turci sú však v bojovej nálade, pretože militanti zo Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorým irackí Kurdi poskytujú útočisko, im nedávno zabili najmenej 30 ľudí.
Americkí politici v Ankare upokojovali situáciu potom, čo minulý týždeň zahraničný výbor Snemovne reprezentantov prijal rezolúciu o arménskej genocíde. Podľa Frieda aj Edelmana ide iba o názor časti kongresmanov, a nie americkej vlády. Naznačovali tiež, že sa pokúsia lobovať tak, aby neschválila rezolúciu o genocíde 1,5 milióna Arménov osmanskými Turkami. Hlasovanie o nej sa očakáva na budúci mesiac.
Američania sa boja „straty“ Turecka, pretože prípadná operácia Ankary v Iraku by ešte viac skomplikovala tamojšiu situáciu. Armáda je tiež logisticky závislá od Turkov.
Až 70 percent dodávok materiálu a 30 percent dodávok paliva, ktoré potrebuje americká armáda v Iraku, prichádza práve z tureckého územia.
Autor: mik