TEL AVIV. Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová sa na Blízkom východe snaží pretlačiť zrejme posledný pokus súčasnej administratívy oživiť ideu palestínskeho štátu po boku bezpečného Izraela.
Hrozí však, že aj tento pokus stroskotá. Z Riceovej okolia už zaznievajú hlasy volajúce po odložení na november naplánovanej blízkovýchodnej mierovej konferencie.
Aj počas terajšej návštevy Izraela a na palestínskych územiach Riceová si znovu vypočula veľmi rozdielne pozície oboch strán.
Zatiaľ čo Izrael sa snaží, aby pred konferenciou v americkom Annapolise nevznikol žiadny záväzný dokument, Palestínčania trvajú na tom, aby už pred konferenciou mali v rukách niečo konkrétne.
Vyhrážajú sa dokonca, že ak sa tak nestane, konferenciu budú ignorovať. Skeptické postoje majú aj ďalšie krajiny Blízkeho východu.
Len žiadne záväzky
Izraelská strana tvrdí, že Riceová (na snímke Reuters) židovský štát nenútila do prijímania žiadnych záväzkov pred konferenciou. Rovnako údajne nepožadovala, ako by to chceli Palestínčania, stanovenie časového harmonogramu na vyriešenie tradične nepriechodných tém.
A tými sú už desaťročia - Jeruzalem, palestínski utečenci, hranice palestínskeho štátu a osud židovských osád na západnom brehu.
Izraelčania totiž Riceovú vystríhali, že ak bude chcieť za každú cenu vyriešiť tieto problémy, hrozí im rozpad vládnej koalície.
Jej súčasťou je totiž náboženská strana Šas, pre ktorú je napríklad nemožné, aby sa rozdelil Jeruzalem. Napriek tomu Izrael ukazuje istú dávku flexibility, keď navrhuje, že sa vzdá arabských predmestí Jeruzalema a vymení územia, na ktorých sú veľké židovské osady na západnom brehu, za iné.
Znamenalo by to, že budúci palestínsky štát by sa „nezmenšil“. Na druhej strane židovský štát zase poburuje Palestínčanov plánmi na výstavbu cesty, ktorá by mala zasahovať do územia prípadného palestínskeho štátu.
Aj Riceová v Jeruzaleme vyhlásila, že na to nie je práve najvhodnejší čas.
Slabí partneri
Úspech celej konferencie ohrozujú aj relatívne slabé vlády na oboch stranách. Nad izraelskou vládou visí tieň korupčných obvinení premiéra Ehuda Olmerta a neúspech vojny v Libanone, Palestínčanov zase ohrozujú spory medzi Fatahom a Hamasom.
K tomu sa pridáva tradičná arabská nedôvera k Američanom vyplývajúca z ich presvedčenia, že Washington bojuje za záujmy Izraela.
Nečakám, že teraz na Blízkom východe dôjde k nejakému konkrétnemu pokroku.
Condoleezza Riceová americká ministerka zahraničia