BRATISLAVA. Tučných detí u nás pribúda. Igor Kajaba zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, ktorý sa výskumu obezity venuje desaťročia, hovorí, že v Európe napriek tomu stále patríme k lepšiemu priemeru.
Za 40 rokov na Slovensku stúpol podiel obéznych detí vo veku od 6 do 18 rokov o štyri percentá. Podľa posledných údajov z roku 2004 je obéznych 13,3 percenta detí. „Podobný nárast však niektoré krajiny zaznamenali za posledných štyri-päť rokov,“ hovorí Kajaba.
Za najtučnejší národ na svete sa považujú Američania. Podľa štatistík je obézny každý tretí Američan, z detí každé šieste. Kajaba tvrdí, že asi 25 až 40 percent ľudí predpoklady na obezitu zdedí. „Zvyšok si ju privodí najmä nesprávnou výživou a nedostatkom pohybu.“
Jana Nováková z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že najčastejšími chybami v stravovaní detí sú nadmerný energetický príjem, nedostatok ovocia, zeleniny, rýb a zlý stravovací režim.
Nesprávne stravovacie návyky sa u detí môžu podľa odborníčky prejaviť pomerne skoro a to vo forme poruchy rastu, obezity, zubného kazu, alebo chudokrvnosti. „V neskorších štádiách sa môžu vyvinúť do srdcovo-cievnych ochorení ako arterioskleróza, vysoký krvný tlak, srdcový infarkt alebo cievne mozgové príhody, ktoré vznikajú v dôsledku nadmernej hmotnosti a vyššieho obsahu tukových látok v krvi.“
Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie trpelo tzv. klinickou obezitou, pri ktorej je hodnota Body mass indexu väčšia ako 30, asi 17 percent obyvateľov Slovenska nad 15 rokov.
Kajaba odhaduje, že celkovo je obézna (vrátane miernejšej formy s BMI od 25 do 30) viac ako štvrtina obyvateľstva. Najohrozenejšie sú staršie ženy.
Svetová zdravotnícka organizácia Európu varovala pred epidémiou obezity, ktorá bude mať výrazné ekonomické následky. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová vraví, že len ich poisťovňa vlani hradila liečbu obezity vyše 12-tisíc pacientom za 11,2 milióna korún. „Väčšina obéznych pacientov však vyhľadá zdravotnú starostlivosť z dôvodu iného ochorenia súvisiaceho s obezitou a skutočný počet takýchto pacientov a náklady na liečbu obezity tak nemožno vyčísliť.“
Kliknite - obrázok zväčšíte.