BRATISLAVA. Súkromné a cirkevné základné umelecké školy opäť varujú, že sú na pokraji úpadku. Predseda Združenia neštátnych škôl na Slovensku Gabriel Rovňák pokladá za úplne reálne, že tieto školy zaniknú. „Možno nie všetky naraz, ale postupne určite,“ povedal.
Verejné peniaze nejdú na neštátne školy priamo, ale dostávajú ich od obcí, na území ktorých pôsobia. Zákon hovorí len toľko, že obec na školu poskytne najmenej 90 percent zo sumy, ktorá by jej patrila, keby bola obecnou školou.
„Dostali sme zhruba 60 percent, ostatné mali dofinancovať obce a mestá. Tie sa bránia, že na to nemajú peniaze,“ povedal Rovňák.
Združenie miest a obcí Slovenska však nemá informácie, že by mestá a obce tieto peniaze „neposunuli“ do rozpočtov týchto organizácií, povedal jeho výkonný podpredseda Jozef Turčány.
Rovňák dotknutým školám odporúča, aby obce požiadali o doplnenie sumy, ktorú im zákon priznáva. Inak pripúšťa, že školy na obce podajú žalobu.
Turčány odpovedá, že právny výklad ministerstva financií i ministerstva školstva „je iný“.
Obecné základné umelecké školy obce financujú z výnosu dane z príjmov fyzických osôb, ktorá je celoštátnou daňou.
Zdôrazňujú, že od tohto roka musia financovať aj také zušky, na riadenie ktorých nemajú vplyv, čo sa však pri delení týchto peňazí nezohľadňuje.
Hovorkyňa ministerstva školstva Viera Trpišová pripomenula, že na financovanie neštátnych škôl ich zriaďovatelia „využívajú vlastné zdroje, pričom môžu vyberať aj príspevky“, čiže poplatky za návštevu.
V prvej polovici roka vláda dala obciam dve mimoriadne dotácie. O ďalšej neuvažuje.
„Možnosti štátu sú obmedzené, financovanie škôl patrí pod ministerstvo školstva. To by malo hľadať zdroje vo vlastnej kapitole," povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Autor: joč