BARA. Perlit chce ťažiť v obci Bara v Tokajskej vinohradníckej oblasti na juhovýchode Košického kraja Zemplínska plavebná spoločnosť. Ložisko leží v blízkosti rodinných domov a vinohradov na ploche vyše 22 hektárov. Zásoby prírodnej tepelno-izolačnej látky, o ktorú je v stavebníctve veľký záujem, predstavujú podľa prieskumu viac ako osem miliónov ton. Odpad, ktorý by pri ťažbe vznikol, odhadujú na 2,2 milióna kubických metrov.
Protesty
Banský stavebný úrad v Košiciach napriek protestom občanov, samosprávy, pestovateľov viniča a výrobcov vína a ďalších inštitúcií už vydal rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru. Rozhodnutie je základným predpokladom na získanie povolenia banskej činnosti.
Vlani podpísalo 90 percent občanov Bary petíciu proti plánovanej ťažbe. Petíciu odovzdali v parlamente.
„Dodnes sme žiadnu odpoveď nedostali,“ povedal pre SME starosta Albert Csizmadia.
K ničomu neviedol ani vlaňajší poslanecký prieskum, ktorý vyvolalo Združenie tokajských obcí. Poslanci bývalého parlamentu síce vydali k zámeru negatívne stanovisko, po voľbách sa však problémom už nikto nezaoberal.
„Okrem banského úradu a spoločnosti, ktorá chce u nás ťažiť, nepoznám človeka či inštitúciu, ktorá by nebola proti. Banský úrad všetkých ignoruje, prijíma len také rozhodnutia, ktoré mu vyhovujú. Urobíme všetko, aby sme ho zastavili,“ tvrdí starosta.
Odvolanie
Obec minulý mesiac podala opravný prostriedok proti rozhodnutiu na Hlavný banský úrad.
„Naším cieľom je zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie, ktoré vydal prvostupňový banský úrad. Opierame sa o odborné vyjadrenia viacerých inštitúcií, napríklad ministerstva pôdohospodárstva či Medzinárodnej organizácie pestovateľov viniča,“ povedal právny zástupca obce, advokát Milan Knop.
Banský úrad argumentuje, že o negatívnych dopadoch ťažby je v tomto štádiu predčasné hovoriť.
„Myslím si, že vedenie banského úradu vydanie rozhodnutia bagatelizuje,“ dodal Knop.
Odporcovia ťažby sú presvedčení, že banská činnosť by výrazne zmenila charakter oblasti, ktorá sa uchádza o zápis do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva a zároveň by negatívne ovplyvnila kvalitu viniča v tokajskej oblasti.
Bojuje aj kraj
Proti ťažbe perlitu protestuje aj košická župa. Ako uvádza v stanovisku jej hovorkyňa Soňa Jakešová, územný plán pripúšťa v Tokajskej oblasti výlučne poľnohospodársku činnosť, vinohradníctvo a aktivity súvisiace s rozvojom cestovného ruchu.
„Postup banského úradu je v hrubom rozpore so zákonom o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Územný plán kraja je záväzným podkladom pre územné rozhodovanie o určení dobývacieho priestoru. Nerešpektovanie schválených územných plánov banským úradom v územných konaniach o určení dobývacích priestorov je vážnym zásahom do kompetencie samosprávneho kraja,“ upozorňuje župan Zdenko Trebuľa.
Trebuľa sa obrátil listom na ministra životného prostredia Jaroslava Izáka so žiadosťou o odpis zásob tohto ložiska. Požiadal o podporu aj ministerstvo kultúry, ktoré podalo návrh na zápis Tokaja do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Rozhodnutie asi v decembri
Predseda Hlavného banského úradu SR Peter Kúkelčík sa k problému odmieta vyjadriť. „My sme odvolanie ešte nedostali. Obvodný banský úrad, ktorý rozhodnutie vydal, má do tridsiatich dní od podania pripraviť spisový materiál a doplniť ho o vyjadrenia účastníkov konania a ďalšie náležitostí, ktoré sú uvedené v zákone,“ povedal pre SME.
Hlavný banský úrad má podľa neho zákonom stanovenú lehotu ďalších tridsať až šesťdesiat dní, počas ktorých musí o opravnom prostriedku rozhodnúť. Teoreticky by teda výsledok mohol byť známy koncom decembra. „Ťažko môžete chcieť odo mňa nejaký prísľub. Je dosť možné, že po preštudovaní spisu budeme potrebovať ešte ďalšie podklady.“
S riaditeľom Obvodného banského úradu v Košiciach Dušanom Čellárom a konateľom Zemplínskej plavebnej spoločnosti sa nám nepodarilo skontaktovať.