BRATISLAVA. Slovák Jozef Kopold sa zaradil medzi neveľa horolezcov, ktorí v jednom roku vystúpili na štyri osemtisícovky. „Dodajte tam, že zrejme,“ prosí jeho manželka.
Dvadsaťsedemročný Bratislavčan vystúpil 31. marca na Čo Oju (8201 m) a o 24 dní na Šiša Pangmu (8046). Zakrátko prišiel do Himalájí znova: 15. júla stál na vrchole Nanga Parbatu (8125), nevyšiel mu len pokus na K2 (8611). Do tretice sa vrátil po monzúne: v nedeľu mal stáť s Poľkou Kingou Baranowskou na siedmom najvyššom vrchu sveta Dhaulágiri (8167).
Problematických 10 metrov
Včera sa Kopold ozval manželke zo spiatočnej cesty. „Ale len tak narýchlo, majú problémy so spojením, navyše bol zjavne unavený,“ vraví Katarína Kopoldová. „Nedám ešte ruku do ohňa za to, že boli až na samom vrchole, aj keď tomu veľa nasvedčuje. Musíme si počkať na Dodovu autentickú správu.“
Manželkina opatrnosť je dôsledkom informácie z nedeľňajšieho večera, ktorá sa do sveta dostala cez tri zdroje. Pochádzala od jednej z expedícií v základnom tábore pod Dhaulágiri, a agentúre, ktorá organizovala Kopoldovu minivýpravu, ju tlmočil kuchár jeho tímu. Podľa nej „Dodo a Kinga dosiahli 8157 m a vracajú sa do druhého tábora“.
Problém je v tom, že vrchol Dhaulágiri leží o 10 výškových metrov vyššie – v 8167 m.
V Himalájach sú vrchy, na ktorých z úcty k božstvám a z rešpektu k názorom domorodého obyvateľstva horolezci nevkročia až na samý vrchol. „To nie je prípad Dhaulágiri,“ tvrdí v Bratislave žijúci horolezec českého pôvodu Jarýk Stejskal, ktorý pred 23 rokmi stál na jeho vrchole. „Pokojne však mohol vzniknúť preklep v označení dosiahnutej výšky v správe,“ pripomína. „Počkajme si.“
Tam, kde sa končila cesta
Ako prebiehal včerajší Kopoldov telefonát?
„Boli ste na vrchole? pýtala som sa ho. Áno, odvetil. Keď som sa pýtala na ten 10-metrový rozdiel, vravel: Boli sme tam, kde sa končila cesta. Dodal, že oni zatiaľ nikomu nijakú informáciu o výstupe nedávali.“
Kopold a jeho poľská partnerka boli v tom čase práve v prvom tábore. „Výdatne sneží, hrozia lavíny a ponáhľame sa dolu,“ zvestoval v uponáhľanom telefonáte manželke. O čosi neskôr dostala SMS správu: „Zostupujeme z C1. Silno sneží, treba prešľapávať stopu a sme z toho unavení. Chceli sme dnes zísť do základného tábora, no nevidíme na cestu. Zabivakujeme a budeme pokračovať zajtra. Ozveme sa z BC.“
BC je horolezecká skratka pre základný tábor. Pod Dhaulágiri leží vo výške 4750 metrov.
Sneží a sneží
Himaláje sú pod záľahou snehu. „Masy a masy snehu útočia na všetky vrcholy s výnimkou Čo Oju,“ referovala včera o aktuálnej situácii webová stránka mounteverest.net.
Na dôkaz citovala piatkovú správu holandskej výpravy spod Dhaulágiri: „Riziko lavín narástlo na nebezpečný stupeň. Náš najväčší záujem v tomto momente je dostať sa do bezpečia bez ohľadu na vrchol.“ Spomína aj Francúza, Slováka a Poľku, ktorí odštartovali expedíciu neskôr a „stále ešte čakajú na svoju šancu“. Podobne ako švédsky horolezec, túžiaci vrch zlyžovať, a výprava Kórejčanov.
Renomovaná internetová stránka sa, podobne ako Kopoldova manželka, snaží maximálne držať faktov: „Všetky oči sú upreté na Dhaulágiri, kde Kinga a Dodo informovali, že po dosiahnutí 8157 m sa vracajú dolu.“