BRATISLAVA. Sporiteľom v druhom pilieri starším ako 50 rokov sa môže stať, že v čase vzniku nároku na dôchodok zo Sociálnej poisťovne im nevznikne nárok aj na dôchodok zo sporivého piliera. Do druhého piliera si tak budú musieť platiť príspevky nejaký čas navyše. Odkiaľ na to vezmú peniaze, bude ich vec. Návrh ministerstva práce v tejto podobe včera odporučil poslancom schváliť aj sociálny výbor.
Ministerstvo práce argumentuje tým, že kto bude s takýmto riešením nespokojný, môže z druhého piliera vystúpiť a prejsť aj so svojimi úsporami do Sociálnej poisťovne.
V prípade, že budúci dôchodca odmietne platiť príspevky do druhého piliera po tom, čo dosiahne dôchodkový vek a pritom nesplní podmienku minimálnej lehoty sporenia 15 rokov, svoje úspory si z druhého piliera nebude môcť vybrať, tvrdí rezort práce. „Stanú sa predmetom dedičského konania,“ povedala jeho hovorkyňa Oľga Škorecová.
Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký v zmene podmienok problém nevidí. Tvrdí, že za desať rokov by si značná časť sporiteľov nenasporila dôchodok z druhého piliera.
Jeho kolegyňa zo sociálneho výboru za SNS Milada Belásová zvýšenie povinnej lehoty sporenia považuje za ochranný faktor pre ľudí, pre ktorých je druhý pilier nevýhodný. „Nebudem nikomu odporúčať, či má zostať v druhom pilieri, alebo nie. Každý sa musí rozhodnúť sám a prepočítať si to, či sa mu to oplatí,“ povedala.
V predlžení lehoty sporenia ministerstvo problém nevidí
Rezort práce nevidí v predlžení povinnej lehoty sporenia ani právny problém. „Ministerstvo nedospelo k záveru, že by zvýšenie minimálnej lehoty sporenia bolo v rozpore so súčasnou legislatívou, a preto takéto riešenie navrhlo,“ povedala Škorecová.
Zvýšenie lehoty sporenia však podľa advokáta Jozefa Vozára je zásahom „do skutkovo a aj právne uzavretého právneho vzťahu garantovaného súčasným znením zákona a má charakter retroaktivity, ktorá nie je prípustná“. V dôsledku navrhovanej novely môže dôjsť k zhoršeniu právneho postavenia určitého počtu sporiteľov, ktorých veková hranica je na tej úrovni, že pätnásť rokov si jednoducho sporiť nemôžu, hoci podľa starej právnej úpravy podmienky zákona spĺňali. „Ide o zjavný rozpor so zásadou ochrany nadobudnutých práv a tým aj so zásadou právnej istoty vyplývajúcej z ústavy,“ povedal Vozár, ktorý robil právnu analýzu pre Asociáciu DSS.
Aj podľa advokáta Ernesta Valka je zrejme zmena povinnej lehoty sporenia z desať na pätnásť rokov protiústavným krokom z hľadiska nadobudnutých práv sporiteľov. „Súvisí to s otázkou právnej istoty, ktorá môže byť tým narušená.“
Výbor podporil otvorenie druhého piliera na pol roka
Premiér Robert Fico cez víkend povedal, že vláda uvažuje aj o úplnom zdobrovoľnení systému. „Dnes nútime niektoré kategórie ľudí, aby do druhého piliera vstupovali. V tomto pilieri je dostatočné množstvo ľudí, aby dokázal ekonomicky existovať.“
Sociálny výbor však podľa Haleckého včera poslancom odporučil, aby sa druhý pilier otvoril len na pol roka s tým, že po tomto období bude už pre študentov povinný .