Smer nepodržal nominanta HZDS

V parlamentonom výbore vyzval Zsolt Simon z SMK ministra Jureňu, aby odvolal z vedenia pozemkového fondu Branislava Brízu. Proti bol len Pavol Džurina z HZDS.

BRATISLAVA. Slovenský pozemkový fond porušil pri prevode pozemkov, ktoré podpísal s reštituentmi námestník riaditeľa fondu Branislav Bríza ( na snímke SME – Pavol Funtál), nominant HZDS, interné predpisy. Taký je záver dozornej rady fondu, ktorá sa zaoberala prevodmi vo Vígľaši, Veľkom Slavkove a v Šalkovej.

Brízu sa týkajú prvé dva prípady, tretí je ešte z roku 2005, keď na úrade nepracoval. Na všetky upozornil denník SME.

Dozorná rada, ktorú ovládajú nominanti koalície, zároveň požiadala šéfa fondu Miloslava Šebeka, nominanta Smeru, aby vyvodil za porušenie predpisov zodpovednosť, pričom má podať aj trestné oznámenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šebek sa včera k Brízovej zodpovednosti nevyjadril, Bríza podozrenia odmietol.

Jureňa má čas na bulvár

Prevodom pozemkov sa včera už po niekoľký raz zaoberal aj parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo. Opozícia opäť kritizovala, že neprišiel minister Miroslav Jureňa z HZDS, pod ktorého fond spadá.

„Minister by mal okamžite konať, toto je jeho politická zodpovednosť. Namiesto toho má štyri mesiace iný program,“ povedal poslanec SMK Zsolt Simon. Včera napríklad Nový Čas zverejnil, ako bol Jureňa v spolupráci s týmto denníkom „paparazzim“.

Poslanca Pavla Freša z SDKÚ nahnevalo, že predseda výboru Ján Slabý z SNS nechcel rozdať členom závery dozornej rady, ktorá sa kriticky vyjadruje k postupu fondu.

„Prečo by to malo byť tajné? Nie je náhodou pozemkový fond štátna firma?“ Výsledkom búrlivej debaty bol Simonov návrh, aby fond vyzval ministra Jureňu k vyvodeniu zodpovednosti za zmluvy, ktoré podpísal Bríza. Návrh síce neprešiel, no proti hlasoval len Pavol Džurina z HZDS. Poslanci Smeru a SNS sa zdržali.

SkryťVypnúť reklamu

Minister to nechce riešiť

Jureňa včera Brízu opäť podržal. „Riešenie interných záležitostí fondu neprislúcha ministrovi, ale vedeniu fondu,“ povedala jeho hovorkyňa Magdaléna Fajtová.

Opozícia nechce povedať, čo urobí, keď nebude Jureňa rešpektovať závery dozornej rady.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 285
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 726
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 596
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 162
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 784
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu