Cieľová suma sa skladá
z viacerých častí. Prvou časťou je vklad sporiteľa, druhou časťou úroky z vkladu, treťou časťou štátna prémia a v neposlednom rade je to stavebný úver od stavebnej sporiteľne. Po získaní cieľovej sumy môže sporiteľ použiť prostriedky na zákonom vymedzené účely. Patria k nim rôzne potreby spojené s bývaním: nadobudnutie, výstavba, prístavba, nadstavba, úprava, modernizácia... Podmienkou je, aby daná nehnuteľnosť bola na území SR.
Minimálna doba
sporenia
Každá tarifa si vyžaduje istý čas, aby "dozrela". Je to jedna z podmienok pre udelenie cieľovej sumy. Ak sporiteľ nechce stavebným sporením riešiť otázky bývania, neostáva mu nič iné, ako ponechať peniaze v sporení minimálne šesť rokov a stať sa tak priateľským sporiteľom. Ak by peniaze vybral skôr a neúčelovo, nezískal by štátnu prémiu a zaplatil by poplatky za zrušenie zmluvy. V prípade, že si klient neplánuje vziať stavebný úver, môže svoje peniaze vybrať aj skôr ako po šiestich rokoch, no najskôr po dvoch rokoch. A ak chce, aby mu bola vyplatená aj štátna prémia, musí sporiteľni preukázať použitie peňazí na zákonom vymedzené účely.
Hodnotiace číslo
Je tým najdôležitejším ukazovateľom pre stavebného sporiteľa. Nárok na stavebný má klient iba vtedy, ak jeho hodnotiace číslo má minimálne takú výšku, akú požaduje sporiteľňa. Jeho výpočet je v každej stavebnej sporiteľni v princípe rovnaký: podiel vkladu k cieľovej sume. Na výšku hodnotiaceho čísla okrem vkladu pôsobí aj frekvencia pripisovania a koeficienty, ktoré majú sporiteľne vo svojom vzorci zapracované. Sporiteľne používajú rôznu metodiku výpočtu, preto sa hodnotiace čísla stavebných sporiteľní nedajú navzájom porovnávať.
Štátna prémia
Štátnou prémiou štát podporuje sporiteľov stavebného sporenia, aby si šetrili na kúpu a zlepšenie bývania. Štátna prémia sa poskytuje každoročne počas trvania sporenia na jednu zmluvu. Ak má sporiteľ viacero zmlúv, štátna prémia sa pripíše na tú zmluvu, o ktorej to sporiteľ písomne vyhlási. Ak by si uplatnil nárok na štátnu prémiu z viacerých zmlúv, stráca na ňu nárok. Ministerstvo financií oznámi aj obdobie, v ktorom sporiteľ nárok na prémiu nemá. Výška štátnej prémie sa klientovi vypláca v závislosti od výšky ročného vkladu a poskytuje sa najviac do sumy určenej zákonom o stavebnom sporení č. 310/1992 Zb. v platnom znení. Samotná výška štátnej prémie sa vypočítava podľa nastaveného vzorca a v prvom rade závisí od cien štátnych dlhopisov.
Stavebný úver
Stavebný má sporiteľ možnosť získať po splnení niekoľkých podmienok. Potrebuje šetriť aspoň minimálnu dobu sporenia, dosiahnuť minimálnu výšku hodnotiaceho čísla a nasporiť aspoň minimálnu sumu. Úroky na stavebnom sa počas splácania nemenia, sú rovnaké pre všetkých klientov a ich výška závisí od typu tarify sporenia. Stavebný sa dá splatiť aj predčasne a aj mimoriadnymi splátkami.
Medziúver
Stavebná sporiteľňa môže svojim klientom požičať aj skôr, než splnia stanovené podmienky pre udelenie stavebného úveru. Až do času, kým nie sú podmienky splnené, stavebná sporiteľňa poskytuje možnosť vziať si medziúver. Je to špeciálny typ úveru, ktorý sa nespláca, iba sa platia úroky z neho.