Práve správna voľba pripo-istení k základnej poistke môže klientovi zabezpečiť dobré po-istenie jeho majetku. Pripoistenia treba voliť tak, aby poistka spĺňala potreby poisteného a nebola iba každoročným platením poistného s veľkým sklamaním pri poistnej udalosti
Zodpovednosť za škody
Najdôležitejším pripoistením, ktoré je často dôležitejšie ako samotné poistenie majetku, je poistenie zodpovednosti za škodu. Človek totiž môže stratiť podstatne viac ako vlastní. Stačí, ak spôsobí škodu na zdraví alebo majetku niekoho cudzieho. Toto pripoistenie poisťovne poskytujú v dvoch základných podobách. A to poistenie zodpovednosti za škody, ktoré človek spôsobí na zdraví a majetku tretím osobám v rámci bežného občianskeho života a poistenie zodpovednosti za škody, ktoré majú svoj pôvod vo vlastníctve, držbe a nájme nehnuteľnosti.
Občianska zodpovednosť
Poistenie občianskej zodpovednosti za škody kryje škody, ktoré klient spôsobí v rámci bežného občianskeho života. Dojednáva sa spravidla k poisteniu domácnosti. Toto poistenie sa vzťahuje napríklad na kompenzáciu zranenia, ktoré poistený spôsobí tretej osobe pri rekreačnom športe. Alebo na dopravnú nehodu, ktorú zaviní pri jazde na korčuliach či bicykli. Prípadne na neúmyselné rozbitie tovaru v obchodnom dome, či nezvládnutie domáceho miláčika, ktorý poškriabe alebo uhryzne návštevu. Miestom poistenia je v tomto prípade celé územie Slovenskej republiky. Zodpovednosť za škody v zahraničí je už totiž súčasťou cestovného poistenia. Po-istenie rovnako nekryje škody, ktoré sú predmetom ďalších po-istení. Napríklad škody spôsobené pri výkone povolania zamestnávateľovi alebo pri podnikateľskej činnosti. Vylúčené sú aj škody, ktoré klient spôsobí rodinným príslušníkom, či aké-koľvek škody, ktoré spôsobí úmyselne.
Zodpovednosť k nehnuteľnosti
Druhou formou poistenia zodpovednosti, ktoré sa štandardne dojednáva k poisteniu domu alebo bytu ako nehnuteľ-nosti, je zodpovednosť za škodu, ktorá má svoj pôvod vo vlastníctve, držbe alebo nájme nehnuteľnosti. Môže ísť napríklad o vytopenie susedov z roztrhnutého vodovodného zariadenia, zranenie spôsobené pádom kvetináča z klientovho balkóna na chodca pod panelákom, prípadne
poškodenie auta odpadnutou strešnou krytinou zo strechy rodinného domu poisteného. Pri dojednávaní poistenia je štandardne nehnuteľnosťou, na ktorú sa poistenie zodpovednosti vzťahuje, dom alebo byt, ktorý klient poisťuje v rámci základného poistenia majetku.
Poistenie skla
V základnom poistení majetku sú napríklad okná kryté len proti škodám, ktoré vznikli
niektorým z poistných rizík. Napríklad víchricou, krupobitím či krádežou vlámaním. No ak okno rozbije prievan alebo deti pri naháňačke, klient nedostane od poisťovne ani korunu. Preto poisťovne umožňujú sklo aj dopoistiť. Poistným rizikom je v tomto prípade štandardne akékoľvek rozbitie. Z poistenia sú však spravidla vylúčené škody spô-sobené sprejermi, rytím alebo prasknutím.
Zvýšenie limitov
Dopoistiť sa dá aj zvýšenie limitov či špeciálne vymenovaných predmetov. V prípade domácnosti je to napríklad zvýšenie limitov na elektroniku, cennosti alebo predmety historickej hodnoty. Pri poistení nehnuteľnosti zasa limit napríklad na škody po krádeži stavebných súčastí (kotol, vodovodné batérie, plastové okná) alebo stavebného materiálu používaného na výstavbu alebo rekonštrukciu poistenej nehnuteľnosti.
Špeciálne vymenované predmety
Špeciálne vymenovanými predmetmi poistenia, ktoré je možné poistiť osobitne, môžu byť napríklad ploty, chodníky, septiky, žumpy, tenisové kurty, slnečné kolektory alebo anténne systémy. Predmetom takéhoto poistenia však môžu byť aj firemné štítky, reklamné tabule, pergoly, spoločné antény, posuvné markízy, čerpadlá v studniach, zásobníky plynu, slnečné kolektory, vonkajšie osvetlenie zabudované v chodníkoch a podobne.
Čo sa nedá ani dopoistiť
Základným ani rozšíreným poistením nehnuteľnosti sa nedajú poistiť skleníky, fóliovníky, oporné múry ani stavby, ktoré nie sú pevne spojené so zemou.
Peter Világi