Po Bratislave sa rozbieha bytová výstavba aj v ostatných častiach Slovenska. V závislosti od lokality sa na nej podieľajú súkromní investori, ale aj samotné obce a mestá. Bankou, ktorá sa špecializuje aj na komunálne financovanie je Dexia banka Slovensko.
Dva druhy projektov
bytovej výstavby
Pri bytovej výstavbe v mestách a obciach môže ísť o dva druhy projektov, a to buď o nájomné bývanie alebo o výstavbu bytov do vlastníctva, teda výstavbu bytov, ktoré budú neskôr odpredané občanom. "Na základe našich skúseností môžeme povedať, že výstavbu nájomných bytov financujú mestá a obce v prevažnej väčšine zo zdrojov Štátneho fondu rozvoja bývania alebo Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, iba veľmi výnimočne z úverov z komerčných bánk," komentuje situáciu Lubor Labanič, riaditeľ odboru financovania samospráv z Dexia banky.
V mestách dnes výstavbu bytov do vlastníctva realizujú prevažne súkromné spoločnosti. Iba v mestách s malým záujmom developerov o projekty výstavby bytov do vlastníctva je výstavba týchto bytov realizovaná mestom samotným. V prípade, že sa obec alebo mesto rozhodne realizovať výstavbu bytov - či už nájomných alebo predávaných do vlastníctva - vo vlastnej réžii a potrebuje na to aj úverové zdroje, Dexia banka je pripravená obci alebo mestu poradiť, ako túto investíciu realizovať. Na investície miest a obcí v oblasti bytovej výstavby poskytuje Dexia banka mestám a obciam úvery. "Pri nastavení podmienok úveru - napríklad čerpanie úveru, jeho splatnosť, výška splátok, systém splácania, zabezpečenie úveru, zohľadňujeme konkrétnu situáciu a možnosti," dodáva Labanič.
Nielen nové byty, ale
aj čističky, vodovod
a kanalizácia
Nové byty a nové sídliská, ktoré začali vyrastať v našich mestách a obciach, zvyšujú aj množstvo odpadových vôd. Aby sme udržali tempo a úroveň nášho bývania a života vôbec
s modernou Európou, treba sa
o ich vyčistenie postarať. Na tieto projekty prichádzajú peniaze z fondov Európskej únie.
Súčasný stav v čistení a odvádzaní odpadových vôd na Slovensku zodpovedá historickému vývoju spoločnosti ako celku, možnostiam ekonomiky, stavu vývoja a aplikácie nových technológií v oblasti realizácie stokových sietí a čističiek odpadových vôd, kvalite stavebných prác, morálnemu a fyzickému opotrebovaniu strojnotechnologických zariadení a kanalizačných objektov.
"Zabezpečenie zosúladenia reálnych možností existujúcich čističiek s kvalitatívnymi požiadavkami platnej legislatívy si vyžaduje najčastejšie úplnú rekonštrukciu, respektíve vybudovanie nových čističiek," vysvetľuje stav na Slovensku Štefan Buzalka, špecialista na projek-tové financovanie z Dexia
banky.
Medzi základné zamerania financovania Dexia banky patrí v súvislosti s komplexnými službami v komunálnej sfére aj financovanie vodovodov, kanalizácií a čističiek odpadových vôd. V súčasnosti sa Dexia banka spolupodieľa na financovaní tohto segmentu, a to najmä cez financovanie príslušných vodárenských spoločností, pričom hlavná časť financovania tohto segmentu je na fondoch Európskej únie. Podieľala sa na financovaní výstavby čističky odpadových vôd, kanalizácie a vodovodu v mestách Turčianske Teplice, Dubnica nad Váhom, Liptovská Teplá, Košice, Poprad, v celkovom objeme 340 miliónov korún Dexia banka participuje na projektoch z tejto oblasti prakticky so všetkými vodárenskými spoločnosťami na Slovensku. V súčasnosti sú rozpracované projekty Horná Orava, Dolná Orava s intenzifikáciou čističky odpadových vôd v Námestove, Dolnom Kubíne, Nižnej nad Oravou, Zázrivej v objeme cca 160 miliónov korún.
Vladimír Ješko