ie nehnuteľností.
Na Slovensku prežívame stavebný boom. Aký je jeho dopad na projektové financovanie?
Stavebný boom je dôsledkom dobre naštartovanej ekonomiky a na druhej strane práve stavebníctvo posúva ekonomiku dopredu. Je to teda úplne v poriadku, pokiaľ ponuka bude rešpektovať dopyt.
Samozrejme, že zvýšená produkcia v stavebníctve nevyhnutne generuje zvýšené požiadavky na financovanie, konkrétne na projektové financovanie. Developerské spoločnosti prinášajú na trh množstvo veľkých a zaujímavých projektov a banky sa snažia prefinancovať tieto aktivity v čo najväčšej možnej miere. Zvýšený dopyt po financovaní však zároveň umožňuje bankám vyberať si medzi ponúkanými projektmi a financovať len tie, ktoré spĺňajú ich požiadavky, či už sa to týka samotného konceptu a lokality projektu, rizika, ceny, alebo výberu developera.
Banky majú vo svojich stratégiách stanovené limity na odvetvia a pokiaľ sa k týmto limitom priblížia, miera selektívnosti sa môže zvýšiť a menšie projekty alebo projekty, ktoré nedokážu splniť niektorú z požiadaviek bánk, môžu mať problém so zabezpečením financovania.
Na aké projekty sa zameriava VÚB banka?
VÚB banka je zameraná na financovanie rezidenčných projektov. Z tých, ktoré financujeme, môžeme spomenúť projekty v Bratislave - PEGAS I a II, developera Balart, čo je projekt s malometrážnymi bytmi, cenovo dostupnými pre mladé začínajúce rodiny. V strednom segmente bytov sa podieľame na financovaní 499 bytov v projekte Jégeho alej, developer Finep. Z luxusných projektov financujeme projekt medzinárodného developera ORCO Property Group - Parkville na Kolibe v Bratislave.
Tiež financujeme tzv. projekty druhého bývania alebo apartmány v rekreačných oblastiach, napr. apartmánový dom Crocus na Štrbskom plese, developer F&D, aj úspešný apartmánový dom Spiežovec na Donovaloch, či apartmány Hrabovo s developerom CPI.
Okrem rezidenčných projektov sa VÚB angažuje aj v oblasti kancelárskych projektov, kde spolu s Investkredit Bank A.G. financuje úspešný projekt Digital Park v Bratislave developera Penta Investment. So Slovenskou sporiteľňou sa podieľame na financovaní projektu Au Park Tower, developera HB Reavis Group, alebo nový projekt mestskej časti Masaryčka v Trenčíne, developera Z.A.I.C. Financujeme aj obchodné a logistické centrá.
Projektové financovanie nemá u nás dlhú históriu, akú pozíciu má v ňom VÚB banka?
História projektového financovania úzko súvisí s podnikateľským prostredím a kúpnou silou obyvateľstva, ktoré na Slovensku v minulosti neboli najlepšie. S rastom ekonomiky sa tieto faktory zlepšili a banky pružne zareagovali v ponuke projektového financovania.
V minulosti sa VÚB zameriavala na menšie projekty. V roku 2007 bola táto politika banky prehodnotená a banka si stanovila jednoznačný cieľ stať sa lídrom na trhu v projektovom financovaní nehnuteľností, z čoho jasne vyplýva nevyhnutnosť podieľať sa na financovaní veľkých projektov, samozrejme so selektívnym prístupom. VUB banka má ambiciózny tím ľudí, ktorí sú schopní tento spoločný cieľ v priebehu troch rokov splniť. Myslím, že trh túto zmenu už zaregistroval.
V poslednom období sa veľa hovorí o nedostatku pracovníkov v stavebníctve aj o tom, že nie všetky developerské projekty budú úspešné. Myslíte si, že aj napriek týmto problémom má projektové financovanie na Slovensku potenciál pre ďalší rast?
Samozrejme, že má. Z pohľadu financovania, napriek tomu, že existujú limity na odvetvie, ktoré každá rozumne sa správajúca banka musí brať do úvahy, je treba si uvedomiť, že množstvo projektov je rezidenčného charakteru, kde dochá-dza k splateniu úverov do 2-3 rokov a vzniká potenciál na financovanie nových projektov. O všetkom nakoniec rozhoduje dopyt, takže pokiaľ bude dopyt po bytoch a domoch, rezidenčné projekty budú aktuálne.
To isté platí o kancelárskych priestoroch, obchodných centrách či logistike - všetko závisí od napredovania ekonomiky a dopytu po týchto statkoch či službách. Čo sa týka kapacít v stavebníctve, myslím si, že trh tento problém vyrieši.
Rád by som upozornil na skutočnosť, že verejnosť býva niekedy zavá-dzaná a za projektové financovanie je jej prezentované len financovanie komerčných nehnuteľností. Nie je to však správne, keďže financovanie nehnuteľností je len jedna časť projektového financovania, ktorá sa však na Slovensku úspešne rozbehla. Pokiaľ bude naša ekonomika napredovať, vidím obrovský potenciál projektového financovania vo financovaní projektov v energetike, telekomunikačnom odvetví, doprave, zdravotníctve, či v PPP projektoch.
Vladimír Ješko