V pozadí vraj bol boj dvoch blokov: anglosaského a frankofónneho.
BRATISLAVA. Pred rokom ho zvolili za viceprezidenta Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) a o mesiac mal na jej najvyššom poste vystriedať Kanaďana Dicka Pounda. Predvčerom sa však 51-ročný Francúz Jean-Francois Lamour vzdal kandidatúry a nabrýzgal na pomery v antidopingovom hnutí. Hneď sa vynoril nový kandidát: na Novom Zélande narodený Austrálčan John Fahey.
Lamour, zamlada dvojnásobný olympijský víťaz v šerme a predčasom francúzsky minister športu, mal byť pôvodne jediným uchádzačom na post, ktorý od založenia inštitúcie boja s dopingom pred ôsmimi rokmi zastával bývalý podpredseda Medzinárodného olympijského výboru. Medzičasom sa však pracovalo aj v zákulisí. Agentúra AFP s odvolaním sa na austrálske médiá uviedla, že Fahey uzatvoril tajnú dohodu s USA a Novým Zélandom, podľa francúzskeho denníka Libération aj s Japonskom a JAR.
Bývalý rugbista Fahey je v antidopingovom hnutí neznámy človek, pôsobil však ako premiér austrálskeho štátu Nový Južný Wales a pomohol k úspechu sydneyskej olympiády 2000. Doterajší šéf agentúry Pound tvrdí, že Lamour "mal všetky šance vyhrať", ale zároveň dodal, že nedostatok skúseností nemusí byť pre Faheyho hendikepom.
"Som zapálený pre boj s dopingom ako nikdy," vyhlásil zdanlivo paradoxne Lamour. "Odstupujem, lebo si myslím, že WADA nie je schopná vzdorovať tlakom, ukázať jednotnú tvár tým, ktorí chcú uprednostniť doping a podvody." Vzápätí mieni "pomôcť európskym inštitúciám založiť európsku antidopingovú agentúru".
"Lamourovo odstúpenie je veľmi zlá správa pre šport," vyhlásil bývalý riaditeľ Tour de France Jean-Marie Leblanc. Viacerí francúzski športoví činovníci tvrdia, že Lamour sa stal obeťou dlhotrvajúceho boja dvoch blokov: anglosaského a frankofónneho. (mo)