o prípadnom postihu.
Ak ľudia nestihnú zaplatiť nedoplatky z ročného zúčtovania za minulý rok včas, môžu dostať od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokutu až do 5000 korún. Firmám podľa zákona môže úrad vyrubiť aj stotisícovú pokutu. Platí to aj pre zdravotné poisťovne, ktoré včas nevrátia klientom preplatky zo zúčtovania. "Pri ukladaní pokút úrad prihliada na okolnosti aj dĺžku trvania porušenia," povedal riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotným poistením na úrade Branislav Juhás. Poisťovne najprv previnilcov oznamujú úradu. "Následne úrad môže, ale nemusí uložiť sankciu," povedala hovorkyňa poisťovne Apollo Radoslava Miklášová.
Pokuta nepríde na rad hneď v prvých dňoch po vypršaní termínu pre zaplatenie. Poisťovne predtým klientom pošlú výzvy na zaplatenie aj s návrhom splátkového kalendára. Ak sa ani potom nedohodnú, požiadajú úrad, aby vydal platobný výmer na zaplatenie dlžnej sumy aj s úrokom z omeškania. Ten je 2,5-násobkom základnej úrokovej sadzby Národnej banky, ktorá je v súčasnosti 4,25 percenta.
Pokuty úrad dáva aj za neskoré podanie ročného zúčtovania. Keďže zúčtovanie sa doteraz robilo iba dvakrát, úrad bol benevolentnejší. Pokuty zatiaľ nedal ani za to, ak niekto zúčtovanie nepodal, ani za úhradu nedoplatku po termíne splatnosti. V týchto dňoch však už pripravuje výmery pokút pre tých, ktorí doteraz nepodali ročné zúčtovanie ani za rok 2005.
Aké postihy hrozia poistencomZa nepodanie zúčtovania alebo úhradu nedoplatku po termíne splatnosti
5000 korún pre fyzickú osobu,
100 000 korún pre právnickú osobu.
Z nedoplatku zaplateného neskoro si poisťovňa môže účtovať
2,5-násobok základnej úrokovej sadzby NBS, teda spolu 10,625 percenta ročne