Literatúra nie sú preteky, ale vyhrať chce každý

Október už tradične prináša spŕšku literárnych ocenení a s nimi aj mnoho prekvapení, výnimkou nebola ani britská Man Bookerova cena.

Keď v utorok večer vydali agentúry správu, že laureátkou britskej Man Bookerovej ceny sa stala Anne Enrightová (na snímke SITA) za román Gathering (Zhromaždenie), sotva sa našiel niekto, koho by to neprekvapilo. Vo finálovej zostave bol totiž jednoznačným favoritom na zisk 50-tisíc libier Ian McEwan s knihou On Chesil Beach (Na chesilskej pláži).

Až do zverejnenia výsledkov sa zdalo, že táto najdôležitejšia cena anglofónneho sveta nebude prekvapovať tak, ako najslávnejšie literárne ocenenie, ktoré sa vyhlasovalo len pred pár dňami. Nobelova cena, ako je známe, má totiž opäť nečakaného víťaza, získala ju pomerne neznáma 88-ročná Britka Doris Lessingová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Porotcami sú aj kuchári

Tí, čo sa ešte dokážu vzrušiť prekvapujúcimi verdiktmi Švédskej kráľovskej akadémie, možno aj po týždni diskutujú o tom, prečo si milión eur neodniesol Roth či Murakami, ktorých mená sa medzi možnými adeptmi spomínali najčastejšie. Alebo dokonca Kundera, ktorý je ďalším z radu nádejných čakateľov. Toho však vraj neminie v najbližších dňoch česká Štátna cena pre literatúru. Pravda, pokiaľ nejde o druhého Kunderu, jeho bratranca Ludvíka, čo niektoré zdroje nevylučujú.

Neočakávané vyvrcholenie Bookerovej ceny, ktoré jej v očiach niektorých možno zahmlilo akýsi punc „serióznosti“, len korunovalo nepredvídané manévre poroty už v predošlých kolách, keď do finále nepustila napríklad Coetzeeho, Swifta či práve čerstvú nobelistku Lessingovú.

SkryťVypnúť reklamu

Kým britská cena si týmto pošramotila „konzervatívny“ imidž, neviazaní Francúzi sú ešte ďalej a pri udeľovaní svojej najvýznamnejšej literárnej pocty - Goncourtovej ceny - sa asi aj dosť zabávajú, keďže porota o nej rozhoduje pri spoločnom obede v slávnej parížskej reš­taurácii Drouant. Kvalita jedla je vraj zaručená.

Diskusie o tom, ktorá cesta k určeniu víťaza je najsprávnejšia, sú zaujímavé a večné, no hlavne akademické. Ceny majú svoje pevné štatúty, porota je pri najlepšej vôli vždy aj tak subjektívna, spisovatelia nemajú na výber, a tí, ktorí majú lepšie nápady ako zabezpečiť naozaj „spravodlivé“ výsledky, majú možnosť vymyslieť novú cenu a hlavne hľadať pre ňu sponzora.

Rázny krok Anasoft litery

To sa na slovenské pomery nevídaným spôsobom rozhodli urobiť organizátori Ceny Anasoft litera, ktorá uzavrela svoj druhý ročník začiatkom októbra. Dvestotisíc korún je pre nášho spisovateľa suma, vysoko presahujúca kategóriu symbolických odmien (čo, samozrejme, nijako neznevažuje potrebu a význam ostatných cien a úsilie ich organizátorov). Príťažlivý štatút a profesionálne pôsobenie realizačného tímu napĺňajú ambíciu Anasoft litery stať sa relevantným nástrojom pri hodnotení slovenskej prózy, oživiť knižný trh, zlepšiť orientáciu čitateľov a podporiť vydavateľov, kníhkupcov, knihovníkov a v prvom rade autorov.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci literárne ceny a najmä súťaže o ne majú aj odporcov, argumentujúcich, že literatúra nie sú preteky (pamätníci nezabudnú, ako to na slávnostnom vyhlasovaní výsledkov istého slovenského podujatia vyslovil dokonca jeho mediálny partner a spisovateľ v jednej osobe), ich počet stále rastie.

Určite rastie aj počet autorov a ich textov, už menej isté je, že všetky uzrú svetlo sveta a zvládnu komplikovanú cestu až k čitateľom. Bola by to škoda a fakt, že poroty by potom mali menej práce, je len smutným bonmotom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 981
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 308
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 151
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 526
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 604
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 297
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 260
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 051
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu