KOŠICE. Josif Vissarionovič Stalin a Klement Gottwald patria medzi jedenásť osobností, ktorým mesto Košice udelilo po roku 1945 čestné občianstvo. Predseda poslaneckého klubu KDH v mestskom zastupiteľstve Martin Boritáš chce predložiť opätovne po šiestich rokoch návrh, ktorým by sa zrušilo ich ocenenie. V roku 2001 jeho návrh mestské zastupiteľstvo zamietlo.
Masoví vrahovia čestnými občanmi Košíc
Podľa Boritáša verejné ocenenie sovietskeho diktátora a „prvého robotníckeho prezidenta“ je v rozpore so štatútom mesta.
„Čestnými občanmi mesta sa môžu stať osobnosti, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mesta, jeho propagáciu a šírenie dobrého mena v zahraničí, alebo obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. Žiadne z týchto kritérií Stalin ani Gottwald nespĺňajú. Obaja boli zločincami a masovými vrahmi,“ povedal poslanec.
Právny problém
Riaditeľ Archívu mesta Košice Jozef Kirst je presvedčený, že čestné občianstvo sa nedá odňať či zrušiť: „Čestným občanom je človek dovtedy, kým môže uplatňovať svoje práva, ktoré z ocenenia plynú. Po smrti automaticky zaniká. Nebohému sa odňať nedá.“
Podľa Kirsta treba historické fakty vnímať v kontexte s obdobím, v ktorom sa rodili: „Stalinovi udelili čestné občianstvo v roku 1947 pri príležitosti druhého výročia oslobodenia mesta ako hlavnému veliteľovi osloboditeľských vojsk. Plénum národného výboru, v ktorom mali väčšinu členovia Demokratickej strany, návrh jednomyseľne odsúhlasilo. Takisto udelilo mesto v novembri 1948 občianstvo Gottwaldovi, aj keď politická situácia a zloženie pléna bolo po februári 1948 iné. To sú historické fakty, na ktorých sa nič nedá zmeniť.“
Čestní občania
Medzi čestnými občanmi Košíc sú napríklad veliteľ sovietskych vojsk, ktoré oslobodzovali Košice, generál Petrov, prezident Ludvík Svoboda, kozmonaut Vladimír Remek, predseda Svetovej rady mieru Rómeš Čandra či organista Ivan Sokol.
„V historických análoch mesta tieto mená ostanú, či sa nám to páči, alebo nie. Ani za prvej republiky nezrušili nikomu čestné občianstvo len preto, že mu ho udelili ešte za monarchie. Ani my by sme nemali prepisovať históriu,“ myslí si Kirst.
V Jihlave, Přerove, Prostějove a Šumperku čestné občianstvo Gottwaldovi zrušili. Praha v roku 1990 rozhodla o odňatí občianstva aj Stalinovi a Husákovi.