BRATISLAVA. Novela Trestného poriadku ruší možnosť polície používať tzv. agentov prvokatérov. Ministerstvo im chce zakázať aktívne vystupovať a navádzať na spáchanie trestného činu.
Doteraz to mohli robiť, ale len pri odhaľovaní korupcie medzi verejnými činiteľmi.
Ministerstvo hovorí, že zákazom aktívnych agentov chce zabrániť prípadom „podstrkovania obálok s peniazmi, ktoré páchateľ vôbec nežiadal a ani o nich nevedel“.
Prokuratúra nesúhlasí. „Nechceme zrušenie inštitútu agenta,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová. Výhrady prokurátorov nespresnila. Známe budú po pripomienkovaní novely v polovici novembra.
Aktívnych agentov polícia často nevyužíva. Problémom je, že súd môže takéto konanie označiť za nezákonné. Keď štát inscenuje korupčný prípad a „nachytá“ páchateľa cez agenta provokatéra, môže ísť nad rámec svojich právomocí. Tak súd posúdil aj doteraz jediný známy prípad aktívneho agenta. Žilinského policajta Igora Hella preto oslobodil.
Bývalý minister spravodlivosti z KDH Daniel Lipšic si napriek tomu myslí, že agent má v Trestnom poriadku ostať. Inak sa podľa neho obmedzia aj možnosti na využitie bežných agentov. Tí spolupracujú s políciou, až keď si od nich niekto úplatok vypýta.
Lipšic kritizuje aj plánované obmedzenie výsad korunných svedkov. Ministrovi Štefanovi Harabinovi z HZDS sa nepáči, že môžu za svedectvo získať beztrestnosť.
Bez ich výpovedí by sa ťažko dali odsúdiť mafiánske gangy, Harabin však hovorí o kupčení s vrahmi, z ktorých sa stávajú „svedkovia z povolania“, čo prirovnal ku korupcii.
Novela navrhuje vyše 500 zmien a mala by platiť od apríla.
Autor: vev