VARŠAVA. Vláda premiéra Jaroslawa Kaczyńského sa skončila. Ak sa potvrdia prvé neúplné odhady výsledkov predčasných volieb v Poľsku, bude pôsobiť doteraz vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) v opozícii. Podľa neoficiálnych odhadov agentúry OBOP hlasovalo za opozičnú Občiansku platformu (PO) Donalda Tuska 44, 6 percenta poľských voličov, za PiS 30, 4.
Opozičná Ľavica a demokrati exprezidenta Aleksandra Kwasniewského by dostala 11,3 percenta a do parlamentu by sa dostali aj centristickí ľudovci (PSL) s 11, 3 percenta. Zverejnenie výsledkov zbrzdilo predĺženie času hlasovania na miestach, kde chýbali hlasovacie lístky.
Ak sa prvé údaje potvrdia, môže PO vytvoriť vládu sama. Aby jednoduchšie prehlasovala prezidenta Lecha Kaczyńského, ktorý takejto vláde nebude rozhodne držať palce, privolá pravdepodobne do koalície ľudovcov.
Rozhodla účasť
O víťazovi rozhodla aj 55 percentná volebná účasť, výrazne vyššia ako pred dvoma rokmi. „Najdôležitejšie voľby po roku 1989“, znelo heslo, ktoré sa šírilo najmä medzi Poliakmi, ktorí si neželali pokračovanie chaotickej vlády Jaroslawa Kaczyńského a jeho PiS.
Väčšinu mladých Poliakov znechutili dva roky vlády bratského dua poznamenané škandálmi a koalíciou s extrémistami.
„Kaczyńskí sa zaoberali hlavne minulosťou. Pre mladých ľudí však neurobili vôbec nič,“ hovoril v dlhom rade pred volebnou miestnosťou vo varšavskom Starom Meste Tomasz Fedorowski . „Celej Európe bolo Poľsko na smiech. Človek sa pomaly hanbil povedať, že je Poliak. Tusk ma tiež nenadchol, je to taký čudný patrón, ale všetko je lepšie ako Kaczyńskí.“
Hlas za film Katyň
Pre mnoho starších Poliakov, ktorí boli proti komunistom, sa Kaczyńskí stali prvými, ktorí proti ich dedičstvu niečo urobili. A to mnohým z nich stačilo, aby PiS dali znovu šancu.
Inžinier Marek Rucinski (70) vysvetľuje: „Ja nehodnotím politikov podľa ich spôsobov. Ale Kaczyńskí si to ako prví vybavili s komunistami a s eštebákmi, zvýšili mi dôchodok a nakrútili Katyň. Film, ktorý mal byť nakrútený už v 90. rokoch, vtedajší prezident Lech Walesa to však nechcel povoliť.“
„Už pre Katyň ich budem voliť. “ Hovorí o veľkofilme, ktorý prišiel pred mesiacom do kín a zaoberá sa vyvraždením desaťtisícov poľských dôstojníkov stalinským Sovietskym zväzom.
Odhodlanie voličov povzbudila aj tvrdá predvolebná kampaň. Ešte v piatok večer vystúpil vo verejnoprávnej televízii premiér Kaczyński. Vo vystúpení utajovanom do poslednej chvíle obvinil opozíciu z korupcie a vyzval hlasovať tak, aby mohol ďalej vládnuť. Podľa opozície tým porušil volebný zákon.
Verím, že dnešok bude dňom veľkej zmeny.
Donald Tusk, líder opozičných liebrálov
Víťaz býva v Sopote
Donald Tusk a Lech Kaczyński majú spoločné bydlisko. Prímorské mesto Sopot.
Ako premiér by si šéf Občianskej platformy Donald Tusk určite pohoršil. Aspoň pokiaľ ide o bydlisko. Sopot, ani nie 50-tisícové kúpeľné mesto v susedstve Gdanska, je totiž podľa nedávneho prieskumu miestom, kde sa žije z celého Poľska najlepšie.
Poľský sen
Mať dom alebo aspoň byt pri mori v Sopote, sa stalo snom nových elít. Mesto, ktoré bolo pred vojnou súčasťou prevažne nemeckého Gdanska, má v sebe dodnes pôvab nemeckých prímorských liečební, ktoré nedokázal zničiť ani komunizmus.
„Tusk, ten býva niekde na Karlikowe a hlasuje vždy v škole na Ulici 3. mája,“ spomenie si po dlhšom premýšľaní predavačka jantárových šperkov. „Dva, tri kilometre od pláže. Dlho ho tu však nikto nevidel. Hovorí sa, že už býva vo Varšave.“
Taxikár si nie je úplne istý, ale po piatich minútach jazdy z centra zastavuje pred dvojposchodovým domom s garážami a predzáhradkami. „1. Rochatynski, 2. Popowski, 3. Tusk,“ znejú nápisy na zvončekoch ničím neobvyklého domu, odhadom zo sedemdesiatych, osemdesiatych rokov. Trochu ošarpané garáže, vedľa nich hromada dosák.
Keby však chcel Tusk byt predať, nebude mať problém, stačí, keď si odtrhne telefónne číslo z inzerátu, ktorý niekto nalepil na obklad domu. „Kúpim byt bez prostredníka v tejto lokalite...“
Ak by si však Tusk sopotské bývanie nechal, mal by to len päť minút pešo k bytu prezidenta Lecha Kaczyńského. Kaczyński na rozdiel od gdanského rodáka Tuska pôvodom z Varšavy, sa do Sopotu presťahoval na želanie manželky v roku 1971.
Vysoký panelákový dom zo začiatku 20. storočia je v trochu horšej štvrti než ten Tuskov, ďalej od mora. V ulici so symbolickým názvom Armii Krajowej, čo bola počas vojny hlavná sila protinemeckého odboja.
„Kaczyński tu už teraz nebýva, ale býva tu dcéra,“ hovorí susedka. „Pôjdem sa pozrieť na Tuska, keď tu bude voliť,“ dodáva. Tusk však včera „susedov“ zo Sopotu sklamal. Hlasoval vo Varšave.
Luboš Palata, Lidové noviny
Autor: Lidové noviny