Pre čínsku verejnosť i svet boli doteraz veľkou neznámou. Na záver osemdňového kongresu Komunistickej strany sa o nich hovorí ako o nových politických hviezdach najľudnatejšej krajiny sveta. Ide o straníckeho šéfa zo Šanghaja Si Ťin-pchinga (54) a šéfa z provincie Liao-ning Li Kche-čchianga (52).
Obaja sa objavili medzi štyrmi novými členmi najvyššieho straníckeho orgánu politbyra. Nikto ich priamo neoznačil za možných prezidentových nástupcov. Sú však mladí, majú silné postavenie v strane a ambíciu na najvyšší post.
Podľa zaužívaných pravidiel odchádzajú z politbyra členovia, ktorí presiahli vek 68 rokov a iba oni dvaja by o päť rokov nespĺňali túto podmienku.
Mierne navrch má v súčasnosti Si, ktorý pochádza z bohatého Šanghaja. Podporuje trhovú ekonomiku, považuje sa za reformátora a na popularite mu pridáva aj manželka, ktorá je známou speváčkou. Už jeho otec mal silné postavenie v strane. Si pri predstavovaní členov výboru dostal číslo 6 a počas ceremoniálu vošiel do sály pekinského Paláca ľudu skôr ako prezidentov obľúbenec Li.
Regionálne problémy
Li má menej politických skúseností, získal si však rešpekt za obnovu ekonomiky v chudobnej severovýchodnej provincii Liao-ning.
Práve vyrovnávanie rozdielov medzi bohatými mestami na východe a chudobným vidiekom na západe je popri korupcii a znečistení životného prostredia najväčším problémom krajiny. Priemerná mestská domácnosť zarábala trikrát viac ako na dedinách.
Prezident Chu Ťin-tchao nedal otvorene najavo, ktorého muža presadzuje. Uviedol ich len ako „dvoch mladých súdruhov“.
Chu si sám na ďalších päť rokov udržal funkciu šéfa Komunistickej strany. Rovnako zostal na čele čínskej armády a stále vedie úzke politbyro. V ňom má minimálne päť stúpencov z deviatich členov, čo podľa znalcov dokazuje, že sa mu počas kongresu podarilo upevniť pozíciu.
Do politbyra sa dostal aj neslávne známy minister pre verejnú bezpečnosť Čou Jung-kchang. Mimovládne organizácie ho často kritizujú za potláčanie náboženského hnutia Falun Gong a tibetských budhistov.
Čou bude mať na starosti bezpečnosť počas olympijských hier v Pekingu a ťažkú úlohu udržať pokoj na čínskom vidieku.
Nepripravili sme priestor na otázky. Prosím, nepýtajte sa.
inštrukcie pre novinárov počas predstavenia nového politbyra