Nápaditý znetvoriteľ Jan P. Muchow

Vždy boli slávnejší v zahraničí. Platne kapely Ecstasy of St. Theresa poznali ľudia v Amerike. Na koncert českej skupiny v New Yorku prileteli dvaja bratia mexicko-eskimáckeho pôvodu až zo San Francisca. Hromadnú popularitu získal frontman Ecstasy Jan ...


Jan P. Muchow FOTO - INT

Vždy boli slávnejší v zahraničí. Platne kapely Ecstasy of St. Theresa poznali ľudia v Amerike. Na koncert českej skupiny v New Yorku prileteli dvaja bratia mexicko-eskimáckeho pôvodu až zo San Francisca. Hromadnú popularitu získal frontman Ecstasy Jan P. Muchow doma až po tom, čo účinkoval vo filme Davida Ondříčka Šeptej. V najnovšom Ondříčkovom filme Samotáři už nehrá, zato je autorom vydareného soundtracku. Hudobné vzdelanie získal, ako vraví, z Hitšarády a od „učiteľov“ Michala Davida, Jožka Zemana a Miloša Skalky. O populárnej hudbe v Čechách si myslí svoje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred časom ste sa veľmi kriticky vyjadrovali o hudobnej scéne v Čechách, že je skôr o biznise než o hudbe samotnej. Už ste si zvykli, alebo máte stále rovnaký názor?

„Možno to znelo, že som kritický, no nemyslel som to celkom tak. V názoroch som nezmäkol, ale ani neradikalizujem a šoubiznis mám rád, ale vadí mi, ako sa postupne deformuje do šialeností.“

Spresnite to na vašej tvorbe.

„Problém je v tom, že závisí viac-menej od ľudí z rádií, čo budú a čo nebudú hrať. Hudobná firma tomu ustupuje, až dochádza k tomu, že zbiera, alebo sama inscenuje demonahrávky, ktoré ponúka rádiám, a podľa reakcií sa rozhodne, s kým podpíše zmluvu. Vôbec nepremýšľajú nad tým, že existujú aj žánre, ktoré sa v rádiu nehrajú. Soundtrack k filmu Samotáři sa napríklad v éteri neobjavil. Film sám je síce veľkou reklamou, ale zlatú platňu sme získali aj bez toho.“

SkryťVypnúť reklamu

Žeby sa situácia zvrtla a ľudia si začali kupovať platne?

„Snažili sme sa, aby náš album nestál veľa - napríklad nová Lucie stojí šesťsto korún, tu je ešte drahšia, že? Urobili sme to tak, aby cédečko stálo dvestopäťdesiat korún, takže nie je dôvod nekúpiť si ho. Ale tu nejde o ceny. Napríklad Radiohead vydali album bez singlu a klipu, lebo im ide najviac o hudbu.“

Bude to znieť asi nemoderne, ale vo vašom žánri ste v Čechách priekopníkom.

„To je asi tým, že je ešte kopec iných ľudí, ktorí robia omnoho progresívnejšie veci, akurát o nich nevieme. Nemali to šťastie dať to najavo. Mne platne vychádzajú, takže je to zmapované, ale za priekopníka sa nepovažujem. S odstupom času zistíme, že to nebolo bohviečo, že sa to len teraz nejako zložito hodnotí, keď sa niečo deje.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako tých neznámych ľudí objaviť?

„Na internete sme zverejnili nahrávku zo Samotářov, pieseň Lucky Boy. Hocikto si ju môže stiahnuť a spotvoriť. Zatiaľ sme dostali sto nahrávok od amatérov aj známych ľudí. Takto sa mohol prejaviť hocikto, neoslovovali sme len zaručené mená, ktorými by sme sa chválili. Trinásť najlepších vyjde ako druhé cédečko k soundtracku.“

Nechcete sa chváliť menami, ktoré by vám zremixovali skladby, no mnoho kapiel sa chváli práve vaším zásahom na albume.

„Niekedy to ani nie je pravda. Dočítam sa, že som niekomu niečo nahral, a ten dotyčný mi akurát tak raz zavolal. Popularita je momentálny stav, za pol roka vymenia meno. Svojím spôsobom ma to devalvuje, možno by som nemal brať ponuky - ale neber, keď ťa osloví skupina Vltava, ktorú si vážim.“

SkryťVypnúť reklamu

A spolupráca s Annou K?

„Tá išla viac cez jej priateľa a skladateľa albumu Tomáša Varteckého, s ktorým sa poznáme už od pätnástich rokov. Vtedy som nepremýšľal nad tým, že je to Anna K.“

Aj skupina Lucie sa vami chváli. Vy sa spoluprácou živíte ako iní robením reklám?

„Bohužiaľ, v Čechách a na Slovensku je to asi rovnaké. Aj keď je trh s popmusic neveľký, nie je o peniazoch. Živím sa aj hudbou pre reklamy, lebo potom si svoju platňu môžem robiť aj rok. S muzikantmi nespolupracujem pre peniaze, vždy sa nájdu prepojenia, že niekoho poznám, alebo mám k niekomu vzťah. Čo sa týka Lucie, P. B. Ch. je výborný! To je mimozemšťan, takže je ťažké povedať nie. A Lucii rešpektujem. To, že som mohol znetvoriť skladbu Šrouby do hlavy, aj tak dosť „úchyláreň“, bolo pre mňa výzvou.“

SkryťVypnúť reklamu

Vy svojej tvorbe hovoríte znetvorovanie?

„To bol iba príklad. Nakoniec sa aj tak kapela rozhodla, že ešte vždy by to mala byť počúvateľná pesnička, tak sme urobili kompromis. Niekedy sa dostanem do situácie, keď si poviem: toto som potreboval? Napríklad, keď skladba znie komerčnejšie, ako je môj štandard. Ale sebectvo ustúpi s pocitom, že niečo je predsa dôležitejšie ako moje ego.“

Viete sa obmedziť natoľko, aby skladba ešte vždy bola od pôvodného interpreta?

„Skupiny väčšinou už majú nejaký svoj štýl, z ktorého sa len snažím vytlačiť maximum. Na spevákovi-sólistovi je najzábavnejšie to, že nemusí byť vždy rovnaký.“

Kedy ste naposledy vydali nejakú vlastnú vec s projektom Ecstasy of St. Theresa?

„Pred rokom vyšiel album InDust3 a chystám ďalší. Kým nebude hotový, nebudeme ani koncertovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Dáte prednosť vystupovaniu v zahraničí, kde vás dobre poznajú?

„Na Slovensku a v Čechách by som hral radšej ako vonku, no, pravdupovediac, mňa tie koncerty nebavia. Nikdy to nie je presne tak, ako si predstavujem, vždy sa niečo pokazí, alebo je blbý zvuk. Snažím sa na to zabudnúť a užívať si koncert, lebo prenos energie - alebo ako to nazvať - medzi nami a divákmi je úžasný.“

Budete si v hudbe vždy robiť čo chcete?

„No to dúfam! Ak nie, príďte mi povedať a ja to zabalím. Ťažko súdi človek sám. Stále máš pocit, že máš odstup, až zistíš, že si dávno už len šedý priemer.“

DENISA VOLOŠČUKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 899
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 161
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 089
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 509
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 086
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 701
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu