BRATISLAVA. Horolezci vravia vrchom kopce a vrcholom vŕšky. Ich slovníkom, Kopoldova tohtoročná himalájska bilancia je päť kopcov a tri vŕšky.
Nad štvrtým nechal 27–ročný Bratislavčan Jozef Kopold dva týždne visieť otáznik. „Zlyhala komunikácia medzi mnou, manželkou a médiami,“ tvrdí.
„Neboli sme až na hlavnom vrchole Dhaulágiri,“ priznal po návrate. „Potvrdila nám to renomovaná kronikárka himalájskych výstupov Elizabeth Hawleyová. Podľa nej sme sa dostali len na dlhý vrcholový hrebeň vo výške tesne nad 8000 m.“
Jeho poľská partnerka Kinga Baranowská už počas zostupu oznámila, že nedosiahli vrchol.
„Boli sme na nejakom vrchole, no netušil som, na akom. Že nie na hlavnom, som však vedel aj ja. Podobne ako Švéd Frederik Ericsson, ktorý s nami vystupoval aj s lyžami, na ktorých sa potom spustil z hrebeňa,“ vysvetľoval s rozpakmi Kopold. „Šerpovia sprevádzajúci bezrukého Kórejčana však tvrdili, že ide o hlavný vrchol. Zmiatla nás zapichnutá tyčka. Tých, čo na tomto mieste skončili výstup v domnení, že sú na vrchole, bolo – podľa Hawleyovej – už veľa.“
Kopold priznal, že bez ohľadu na to, na pokračovanie vo výstupe už nebolo síl ani vhodné počasie. Na najľahšej ceste, tzv. normálke, zažil „najťažší, trojdňový zostup“. „Väčšinou som si videl akurát pod nohy, párkrát som spadol do trhlín, ba o zem ma hodila aj tlaková vlna padajúcej lavíny,“ vykresľoval.
Kopold vyšiel 31. marca na Čo Oju (8201), 24. apríla na Šiša Pangmu (8046) a 15. júla na Nanga Parbat (8125). Na K2 aj Dhaulágiri sa dostal asi do 8000 m.
Portál mounteverest.net ho familiárne oslovuje Dodo a venoval mu toľko pozornosti ako málokomu. Keby sa udeľoval titul himalájsky debutant roka, asi by ho získal.
„Veľa som sa naučil, vystriedal viac partnerov a pozbieral obrovské skúsenosti,“ zhrnul Kopold. „Najťažší bol výstup alpským štýlom na Šiša Pangmu, no najviac mi dal nedotiahnutý výstup na K2. Budúci rok budem liezť už len ťažké cesty.“