Päťdesiatročný predák Občianskej platformy Donald Tusk bude s najväčšou pravdepodobnosťou novým premiérom Poľska. Vláda, ktorú sa v najbližších dňoch pokúsi zostaviť s ľudovcami a možno aj postkomunistami, nahradí kabinet Jarosława Kaczyńského.
Hlavou štátu však aj naďalej zostane jeho dvojča Lech Kaczyński. Nový premiér už nebude môcť rátať s tým, že spolupráca s prezidentom bude taká bezproblémová, ako ju mal jeho predchodca. Opozícia sa naopak na prezidenta bude môcť spoľahnúť.
Kwaśniewski odchádza
V súrodeneckom páre Kaczyńských je Jarosław dominujúcou osobou. A je ťažko predstaviteľná situácia, že prezident bude podporovať nejaké rozhodnutia novej vlády proti názoru svojho brata.
Voľby znamenajú tiež koniec kariéry bývalého prezidenta Aleksandra Kwaśniewskeho, ktorý sa po neúspechu postkomunistickej koalície Ľavica a demokrati (LiD) rozhodol z politiky nadobro odísť. Naopak, na scénu sa vracia bývalý premiér z rokov 1996-97 Włodzimierz Cimoszewicz, ktorý bude jediným nezávislým senátorom v hornej komore parlamentu, kde budú mať Tuskovi liberáli prevahu 60 zo 100 kresiel. Zvyšok pripadne strane Kaczyńských Právo a spravodlivosť (PiS).
Rozhodla najmä mládež
Tohtoročné voľby v Poľsku ukázali, že osud krajiny nie je Poliakom ľahostajný. Až 54% občanov odovzdalo svoj hlas, čo je najviac od historických volieb v roku 1989 a takmer o 14% viac ako pred dvomi rokmi. Početnou skupinou boli prvovoliči a mládež, omnoho viac ľudí ako kedykoľvek predtým hlasovalo v zahraničí. Aj to pomohlo Občianskej platforme k víťazstvu.
Na Britských ostrovoch – ktorým sa už žartovne hovorí 17. kraj Poľska, pre viac než milión Poliakov, ktorí tam pracujú – Tuskova strana drvivo porazila PiS. Nezávisle od regiónu ju tam podporilo 60 - 75 % hlasujúcich. Ak sa jej vo vláde bude dariť, nie je vylúčené, že sa Tusk bude neskôr znovu uchádzať o post prezidenta.