BANSKÁ ŠTIAVNICA. Do pátrania po vzácnych barokových sochách, ktoré tvorili súčasť interiérov štiavnickej kalvárie, sa zapojí Interpol. Policajný hovorca Martin Korch povedal, že momentálne čakajú na zoznam zmiznutých pamiatok, ktoré sa presunú do databázy Interpolu. Mal by ho pripraviť pamiatkový úrad a subjekty, ktoré sa podieľajú na záchrane kalvárie. ¶Sochy sa stratili v 80. a 90. rokoch minulého storočia.
K najväčšej krádeži došlo v roku 1997, keď zmizol z objektu žalára Kristus a šesť sôch posmievačov. Katarína Vošková z Fakulty architektúry STU, ktorá spoločne s ďalšími nadšencami záchranu tejto sakrálnej pamiatky rozbehla, verí, že s pomocou Interpolu sa niektoré sochy ešte podarí nájsť. „Zozbierali sme mimoriadne cenný fotodokumentačný materiál o tom, ako interiéry kalvárie vyzerali a aké sochy a súsošia ich tvorili. Vyšetrovateľom sme ich dali k dispozícii.“
Detailná dokumentácia k zariadeniu interiérov v minulosti chýbala a dodnes sa presne nevie, koľko sôch a ďalšej interiérovej výbavy z kalvárie zmizlo. Po presnom zariadení objektov pátrali odborníci aj v archíve pamiatkového úradu v Budapešti a v súkromných zbierkach.
Páchateľa krádeže z roku 1997 zaistili krátko po čine, dodnes sa však nepodarilo zistiť, komu sochy z krádeže predal.
Dve sochy posmievačov sa podarilo objaviť v bratislavských starožitníctvach, na sochu jedného posmievača narazili Štiavničania náhodne pri prezeraní ponuky aukčného domu až tento rok. Všetky tri nájdené sochy sú spoločne s ďalšími a s rozmernými reliéfmi a vnútorným zariadením kalvárie vystavené v priestoroch Starého zámku. Do objektov kalvárie by sa vrátili iba v prípade, ak sa podarí po jej obnove zabezpečiť aj komplexnú ochranu pamiatky.
Kalváriu zaradili začiatkom leta tohto roku medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta, čo by jej malo pomôcť získať potenciálnych investorov na obnovu. Jednu z najkrajších kalvárií Európy postavili v rokoch 1744 - 1751, pričom sochárska výzdoba sa pripisuje poprednému barokovému sochárovi Dionýzovi Stanettimu.