BRATISLAVA. Výbuch plynu v bratislavskom byte zničil celý majetok v ňom a odstavil aj dopravu na priľahlej ulici. Majiteľka leží v nemocnici s päťdesiatpercentnými popáleninami.
Odborníci z firiem, ktoré zabezpečujú revízne kontroly plynových zariadení, sa zhodujú, že najčastejšou príčinou úniku, hromadenia a výbuchu plynu bývajú staré gamatky.
„Na plynových kotloch existuje trojstupňová ochrana proti unikaniu plynu, gamatky majú jedinú,“ povedal Peter Hudák zaoberajúci sa rozvodmi plynu.
Ide o tepelnú poistku, ktorú zohrieva plynový plamienok. Ak zhasne, poistka zablokuje prívod plynu.
„Poistku obyvatelia v takomto prípade často odstavia a kúria ďalej,“ povedala Alena Kolláriková zo spoločnosti KPV, ktorá robí revízie plynových rozvodov a zariadení.
Ku kontrolám nemožno majiteľov nútiť
Zákon o energetike hovorí, že každý majiteľ domu alebo bytu by mal udržiavať plynové zariadenia v „zodpovedajúcom technickom stave“.
Plynové zariadenie ako sporáky, ohrievače, ktoré majú výkon od 5 kW do 0,5 MW, by mal podľa vyhlášky prehliadnuť odborník raz za rok.
Majitelia domov túto povinnosť neplnia. Nehrozí im za to žiadna sankcia.
„Oblasť kontroly dodržiavania pravidiel vlastníkmi súkromných bytov je legislatívne dosť nepokrytá,“ priznáva Pavol Pavlásek, inšpektor plynových zariadení z Technickej inšpekcie.
Zariadenie prezrú za tisícku
Výdavky na kontrolu jedného spotrebiča sú asi 1000 korún. Odborník za ne prezrie zariadenia a napríklad prečistí horáky.
Správca bytového domu podľa zákona musí nechať skontrolovať domové rozvody aspoň raz za tri roky.
„Ak sa aspoň vtedy, raz za tri roky, dohodnú vlastníci jednotlivých bytov, že si nechajú skontrolovať aj plynové zariadenia vo vlastnom byte, výdavky z fondu opráv sa pre každého jedného majiteľa zvýšia približne o 200 korún a majú skontrolované všetko,“ povedala Kolláriková.
„Revízny technik konštatuje chybu, ale opravu robí montážna organizácia,“ hovorí. Preto je dôležité, aby ľudia plynové zariadenia kupovali od značkových predajcov, ktorí zabezpečujú aj servis a dodajú náhradné dielce.
„V Taliansku funguje systém, kde každý plynový spotrebič má servisného opravára. Servis sám eviduje zákazníkov a podľa toho, ako dlho má klient spotrebič, vyzýva klientov, kedy potrebujú kontrolu a kto mu ju za poplatok príde urobiť. Nás ľudia volajú niekedy po desiatich rokoch, keď je zariadenie už v zlom technickom stave,“ vysvetľuje Kolláriková.
Nekontrolovať len spotrebič
„Mnohé gamatky majú komínový vývod. Stačí, aby tam spadol vták, a plyn sa bude vracať z komína nazad cez gamatky do bytu,“ hovorí Kolláriková. Takto unikajúci plyn nemusí byť ani cítiť.
Dolná hranica výbušnosti metánu je päť percent, horná pätnásť objemových percent plynu k vzduchu v miestnosti.
„Dolnú hranicu plynu nikto neucíti,“ povedal Marián Hurinský z Energia Efekt.
Riziko, že aj také malé množstvo plynu vybuchne, je rovnaké ako pri pätnástich percentách.
Indikátory úniku plynu podľa jeho skúseností inštalujú len do budov so spotrebičmi, ktorých výkon je vyšší ako 50 kilowatov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Poistku nemusia vyplatiť
Kto má byt poistený proti výbuchu, ale nevie dokázať, že si dal urobiť revíziu plynu, nemusí dostať od poisťovne peniaze. Na škody po výbuchu plynu sa napríklad v Unione vzťahuje bežná poistka nehnuteľnosti.
Pri poistnej udalosti musí mať poistený revíznu správu o inštalácii plynového zariadenia a pravidelnej revízii, povedala hovorkyňa poisťovne Union Nina Zelníková. Ak správa chýba, alebo ak neodstránil poruchy, poisťovňa kráti poistné.
Susedia, ktorým výbuch poškodil okná či dvere, musia náhradu žiadať od toho, kto je za výbuch zodpovedný. „Na takto poškodené okná sa vzťahuje poistka, iba ak máte poistený lom skla.“