Juhokórejská rozviedka priznala, že v roku 1973 uniesla opozičného lídra a neskoršieho prezidenta Kim Tedžunga.
Mala to byť čistá práca. Jeden z najhlasnejších kritikov vlády juhokórejského vodcu Pak Čonghima mal navždy zmiznúť v Japonsku. Tajní agenti však urobili chybu, o akcii sa dozvedeli Američania a zachránili tak život človeku, ktorý o 27 rokov neskôr dostal Nobelovu cenu za mier.
„Tento výbor potvrdzuje, že jeho predchodca, Kórejská ústredná spravodajská služba (KCIA) uskutočnila tento únos v Japonsku a hlboko to ľutuje,“ priznala vo svojej správe Národná spravodajská služba.
V roku 1973 bol Kim Tedžung (na snímke Reuters) lídrom opozície, mal 47 rokov a vojenský vodca Pak Čonghim sa ho bál. Pred dvomi rokmi ho totiž takmer porazil v prezidentských voľbách. Z liečenia v Japonsku sa preto už nikdy nemal vrátiť.
Agenti ho uniesli z tokijského hotela a s páskou na očiach ho previezli na loď v Osake, ktorú mali aj s jeho telom potopiť.
Americkí agenti loď našli a veľvyslanec Philip Habib varoval Soul o opatreniach, ktoré Spojené štáty proti krajine zavedú, ak Kim zomrie. Vodca opozície potom strávil nasledujúce roky vo vlasti za mrežami alebo v domácom väzení.
Zo správy NIS vyplýva, že vtedajší prezident Pak Čonghim s únosom prinajmenšom pasívne súhlasil. O tom, či vodca, ktorý od puču v roku 1961 vládol v Južnej Kórei 18 rokov, dal priamy rozkaz na vykonanie tejto akcie, neexistujú dostatočné dôkazy.
Kim Tedžung sa v roku 1997 stal juhokórejským prezidentom a inicioval vôbec prvý summit svojej krajiny so severokórejským vodcom Kim Čongilom. V roku 2000 získal Nobelovu cenu za mier. (toh)