Ľudia v celom Izraeli si pripomínajú 12. výročie zavraždenia vtedajšieho premiéra Jicchaka Rabina. Viac ako o jeho odkaze sa však hovorí o kampani, ktorú na oslobodenie premiérovho vraha spustila náboženská pravica. Tá zaplavila Izrael plagátmi s tvárou „popredného“ palestínskeho teroristu Marwana Barghutiho a s textom: Ak môžu oslobodiť jeho, môžu oslobodiť aj Amira.
Najznámejší väzeň Izraela
Rabinov vrah Jigal Amir si odpykáva doživotný trest. Barghuti ich dostal za organizáciu teroristických útokov hneď niekoľko a už dlhší čas sa špekuluje, že Izrael by ho mohol prepustiť spolu s ďalšími teroristami výmenou za v Gaze uneseného izraelského vojaka Gilada Salita.
Náboženská pravica si teda myslí, že ak môžu oslobodiť palestínskeho teroristu, slobodu by mal dostať aj Amir. Drvivá väčšina izraelských politikov kampaň odsudzuje a vyhlasuje, že Amir nikdy neopustí múry väzenia.
Kritizujú tiež médiá, že tejto postave prisudzujú väčší význam, ako by bolo potrebné. Médiá podrobne informovali o Amirovej svadbe či splodení dieťaťa vo väzení.
Teraz sa v nich diskutuje, či by mu mala väzenská správa povoliť zúčastniť sa na obriezke jeho ešte nenarodeného syna.
Chlapec by sa mal narodiť v týchto dňoch a jedna z divokých špekulácií bulvárnych médií naznačuje, že Amir a jeho manželka si to vypočítali tak, aby sa ich dieťa narodilo práve na deň Rabinovej vraždy.
Nemocničné zdroje to však označujú za blud a tvrdia, že Amirova žena nepožiadala o cisársky rez ani o vyvolanie pôrodu, takže dieťa sa môže, ale nemusí narodiť na výročie.
Navyše Amir a jeho manželka Larisa niekoľko rokov bojovali o možnosť manželskej návštevy, takže sa nedá predpokladať, že ešte mali čas aj na podobné konšpirácie.
Chladnokrvný vrah
Izraelčanov však viac ako konštrukcie bulváru znechucuje video Amirovho výsluchu krátko po tom, čo na mierovom zhromaždení v centre Tel Avivu zastrelil Jicchaka Rabina.
Amir je na videu pokojný a neprejavuje nijakú ľútosť. „Rozhodol som sa ho zabiť. Politicky ho neutralizovať. Neľutujem to,“ povedal vyšetrovateľom.
Zavraždeniu Jicchaka Rabina predchádzala nenávistná kampaň izraelskej ultrapravice, ktorá ho okrem iného prirovnávala k Hitlerovi, za to, že s Palestínčanmi uzatvoril mierové a dnes už mŕtve dohody z Osla.
Zavraždili lídra, ale jeho dedičstvo pretrváva. Zastrelili vodcu, jeho cieľ žije ďalej.
Šimon Peres izraelský prezident
Autor: Tel Aviv