„Osloboďte Su Ťij! Čína konaj,“ skandovali včera pred čínskym veľvyslanectvom v Bangkoku v bielom oblečení demonštranti.
Na tvárach mali masky líderky barmskej opozície Aung San Su Ťij, ktorá strávila vo väzení dokopy už dvanásť rokov. Podobné protesty sa konali v ďalších metropolách vrátane Berlína, New Yorku, Londýna, Kapského mesta a Brazílie.
Na podporu Su Ťij sa včera postavilo aj šesť držiteliek Nobelovej ceny za mier, ktoré žiadajú prepustenie svojej kolegyne. „Barmský režim nesmie ďalej pokračovať v zločinoch,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísala Iránčanka Šrin Ebadiová i Keňanka Wangari Maathaiová.
Austrálske embargo
Mjanmarská armáda v polovici septembra krvavo potlačila prodemokratické protesty a zabila desať ľudí. Údaje zahraničných ambasád však hovoria o stovkách obetí.
Austrália včera sprísnila sankcie voči 418 predstaviteľom režimu, ktorých deti chodia do krajiny študovať. Tvrdšie postihy nedávno zaviedli aj Spojené štáty, ktoré sú spolu s Európou najkritickejšie k režimu.
Benevolentý ASEAN
Kľúčový je však postoj Číny a susedných štátov, ktoré s juntou čulo obchodujú. „Budeme pokračovať v tlaku, ale skúsenosti z ekonomických sankcií dokazujú, že nefungujú,“ vyhlásil podľa Reuters singapurský minister Tharman Shanmugatatman.
Singapur momentálne predsedá ekonomickému združeniu ASEAN, do krajiny chodia generáli na zdravotné ošetrenie a ich manželky nakupovať.
Na rokovaniach v Číne je v súčasnosti splnomocnenec OSN Ibrahim Gambari. Nemá však stretnutie so žiadnym vysoko postaveným politikom, čo pozorovatelia označujú za signál neochoty Číňanov tlačiť na Mjanmarsko.
Väznenie Su Ťij je najviditeľnejší znak brutality režimu, ale je to iba špička ľadovca.
šesť laureátok Nobelovej ceny za mier
Autor: hud