Armádne zdroje naznačovali, že išlo o limitované akcie, ktorých sa zúčastnilo asi tristo príslušníkov špeciálnych jednotiek. Pri operáciách údajne zabili 34 členov PKK. Komandá sa hneď po „práci“ vrátili domov. Zasiahnuté kurdské ciele sa údajne nachádzali asi 10 až 30 kilometrov od turecko-irackých hraníc.
Vojenskí analytici označujú akcie za obmedzené a predpokladajú, že podobne to bude aj v nasledujúcich dňoch. Očakáva sa, že minimálne do začiatku novembra, keď má do Washingtonu odletieť premiér Recep Erdogan.
Američania veľmi stoja o to, aby sa Turci nezamiešali do konfliktu v Iraku, čo by im skomplikovalo už tak dosť zlú situáciu v celej krajine.
Turecká generalita aj politická špička sa tiež snaží vyhnúť masívnemu zásahu proti PKK, pretože v minulosti táto taktika nefungovala.
Analytik britského think- tanku Chatham House Fadi Hakura povedal pre denník Christian Science Monitor, že PKK sa snaží Turecko zatiahnuť do konfliktu a provokuje ho, pretože predpokladá, že sa nacionalisti dajú navnadiť. „Ale Erdoganova vláda to má spočítané a zdá sa, že preferuje diplomaciu pred vojenskou akciou,“ vyhlásil.
Zároveň však Ankara musí urobiť niečo, aby uspokojila verejnú mienku volajúcu po tvrdej odplate voči PKK, ktorá v posledných týždňoch znásobila aktivity a podľa všetkého drží ôsmich tureckých vojakov. Turecko zvažuje možnosť ekonomických sankcií voči kurdskej časti Iraku a podľa amerických médií nevylučuje ani spoločnú vojenskú operáciu s Američanmi.
Irackí politici sa zatiaľ snažia PKK presvedčiť, aby prestala provokovať.
Autor: mik