BELEHRAD. Srbský prezident Boris Tadič v sobotu vyzval vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v susednej Bosne Miroslava Lajčáka, aby spolu s bosnianskymi Srbmi našiel kompromis v otázke plánov na zmenu pravidiel, ktorých cieľom je posilnenie spoločného bosnianskeho parlamentu.
Tlaky na Lajčáka
Podľa Tadiča žiadne rozhodnutie nemožno urobiť na úkor jedného z ľudí, ktorých sa týka. „Plamenné vyhlásenia a hrozby nie sú riešením vzniknutého problému,“ dodal prezident na margo vyhlásení srbského premiéra Vojislava Koštunicu.
Koštunica a jeho nacionalistickí stúpenci začali s kampaňou namierenou proti Lajčákovi a obvinili ho z toho, že sa snaží zlikvidovať Republiku srbskú. Premiér vyhlásil, že Lajčákove návrhy dospeli k „politike sily“ snažiacej sa o zmenu daytonských dohôd, ktoré ukončili tri roky krviprelievania.
Olej do ohňa prilieva najmä premiér Republiky srbskej Milorad Dodik, ktorý pohrozil odchodom z centrálnej vlády a Lajčákove reformy označil za „zjavnú diktatúru“. Do kampane proti Lajčákovi sa zapojili aj médiá, keď ho politický týždenník Dani v poslednom vydaní zobrazil na svojej titulke v hľadáčiku snajpera (na snímke bhdani.com).
USA varujú pred krízou
Spojené štáty v piatok varovali bosnianskych Srbov pred dôsledkami prípadného vystúpenia zo spoločných orgánov Bosny. Odchod zo štátnych inštitúcií by znamenal „zbytočnú provokáciu“, na ktorú Spojené štáty „rýchlo a presvedčivo“ zareagujú, povedal americký veľvyslanec v Bosne Charles English miestnym médiám.
Politickí lídri bosnianskych Chorvátov, Srbov a moslimov včera prejavili ochotu dohodnúť sa na policajnej reforme, ktorá bola podmienkou nadviazania bližších vzťahov s EÚ.
„Bol to pozitívny signál od politikov, že chcú pokračovať v tomto procese a priblížiť krajinu k únii,“ raegoval na tento krok Lajčák. Premiér Republiky srbskej Milorad Dodik však pripomenul, že reforma musí reflektovať ústavu.