BRATISLAVA. Petícia za zachovanie súčasnej podoby zdravotníctva, ktorú podpísalo takmer 160-tisíc ľudí, zaujala len niekoľko poslancov. Rozpravu o nej včera sledovalo chvíľami len okolo 20 z nich.
Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru tento bod zaradil do programu až po návrhu sporného zákona, tak sa diskutovalo o niečom, čo už bolo rozhodnuté.
Milan Lasica: Je to skutočné kocúrkovo
„Schváliť zákon a potom prerokovať kritické pripomienky - tak to je skutočné kocúrkovo v takej najčistejšej podobe,“ povedal jeden z iniciátorov petície Milan Lasica. „To je ako keby najprv vyšla kritika na predstavenie a premiéra by bola až potom.“
Opozícia chcela petíciu organizovanú Združením zdravotných poisťovní zaradiť pred návrh novely zákona, ktorú v štvrtok schválil parlament a poisťovniam zakázala vyberať zisk zo zdravotníckeho systému.
Podpredseda parlamentu zo Smeru Miroslav Číž sa odvoláva na to, že sa postupovalo presne v zmysle rokovacieho poriadku - petíciu zaradili do programu hneď potom, ako ju prerokovali parlamentné výbory.
„Vedeli sme, že je petícia a poznali sme všetci dokonale jej obsah. Len sme neprijali tú hru a zvolili sme štandardný postup.“ Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš však tvrdí, že vedenie parlamentu petíciu mohlo zaradiť pred rokovanie o zákone bez ohľadu na to, či prešla výbormi. Rokovací poriadok to podľa neho umožňuje. „Báli sa otvorenejšej diskusie a toho, že ľudia niečo chcú a aby tu nezaznelo, že sú proti ľuďom,“ povedal.
Môže za to Smer, HZDS a SNS sa tvária, že nemali problém
So zaradením petície pred rokovanie o zákone nemali problém SNS ani HZDS. Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj hovorí, že rozpravu o oboch mohli pokojne zlúčiť.
Podobný názor má aj podpredseda HZDS Ján Kovarčík.
Rozprava o petícii nepriniesla iné argumenty ako štvrtková debata o obmedzení hospodárenia poisťovní. Vystúpil v nej jediný koaličný poslanec Ján Zvonár zo Smeru. Tvrdil, že organizátori petície ľudí zavádzali, keďže novela podľa neho pluralitu zdravotných poisťovní neruší.
Opozícia včera chcela, aby parlament na ďalšiu schôdzu odložil návrh zákona o sociálnom poistení. Aj k nemu totiž existuje petícia, ktorú podpísalo zhruba 125-tisíc ľudí a mala by byť zaradená na nasledujúce zasadnutie parlamentu.
Koaličná väčšina však bola proti, a tak sa zrejme aj táto petícia bude v parlamente prerokúvať až potom, ako koalícia schváli zákon, ktorý otvorí druhý dôchodkový pilier.