Ostrovy, územne patriace k Fínsku, majú vlastnú samosprávu, vlajku i parlament.
Cestujúci vystupujú z lode, aby sa prešli pokojnými uličkami Mariehamnu, sídla ostrovov. Chodia sem radi - na lodi si dobre nakúpia. Åland (čítaj Óland) sa do Európskej únie dostal v roku 1995 spolu s Fínskom, nepatrí však do colnej únie a preto sú na lodiach ceny bez DPH. Ostrovy z toho profitujú, veď námorníctvo, preprava ľudí a tovarov tvoria takmer polovicu ich príjmov.
Najviac turistov smeruje na Åland v lete, keď je práve tu v celom Pobaltí najviac slnečných dní. Najčastejšie prichádzajú po mori a sila blízkych metropol Štokholmu a Helsínk prospieva ostrovnej lodnej doprave. Každoročne sa sem doplaví vyše milióna ľudí, pričom vyše štvrť milióna tu prenocuje viac než raz. Tomu zodpovedajú aj vyspelé služby, či už široká obchodná sieť, množstvo reštaurácií, nočných klubov. V lete mesto dýcha kultúrou, najmä tónmi džezovej a popovej hudby.
Suverénne ostrovy
Na Ålande žije 26-tisíc ľudí. Neveľká komunita má svoje výhody, je flexibilnejšia a v prírode, ktorá ju objíma zo všetkých strán, vedie celkom pokojný život. Domorodci rozprávajú po švédsky, s ľahkým fínskym prízvukom. Švédčina je tu úradným jazykom. Deti sa v škole povinne učia angličtinu, pričom fínčinu si môžu zvoliť dobrovoľne. Nečudo, veď aj v samotnom Fínsku je druhým úradným jazykom práve švédčina. I kultúra ostrovanov je až na malé odtienky viac podobná švédskej, než fínskej.
Åland (po fínsky Ahvenanmaa) je zónou bez zbraní a vojenských systémov. Má svojho poslanca vo fínskom parlamente, ako aj v Severskej rade (zoskupenie severských štátov podobné našej V4, avšak s oveľa intenzívnejšou spoluprácou). Fínsko sa v roku 1921 zaviazalo zachovať švédsky jazyk a lokálne zvyky obyvateľov, no územie ostrovov Švédsku, kam ostrovy pôvodne patrili, späť neprepustilo. A tak sa oba štáty dohodli, že ostrovy dostanú suverenitu.
Pred osemsto rokmi obsadili ostrovy Švédi. V roku 1809 sem prišli Rusi, pretože Švédi s nimi prehrali vojnu o Fínsko.
Hlavné mesto ostrovov - jedenásťtisícový Mariehamn, založil v roku 1861 ruský cár Alexander II. a pomenoval ho podľa svojej družky Márie. Mariehamn vo švédčine znamená Máriin prístav. Fínsko získalo po ruskej revolúcii v roku 1917 samostatnosť a o tri roky neskôr uznal fínsky parlament samosprávu ostrovov. V parlamente sedí 30 poslancov a v zmysle povestnej škandinávskej otvorenosti sú na jeho webstránke zverejnené všetky ich kontakty - súkromné adresy, pevná linka, mobil, e-mail.
Ostrovy malých miest
Ålanďania žijú okrem hlavného mesta v početných menších dedinkách. Na ostrovoch si vytvorili dvadsať prírodných rezervácií. Najmenšou komúnou (čosi ako náš okres) je Sottunga, pozostávajúca z niekoľkých ostrovčekov, ktoré obýva 120 ľudí. Zemepisné podmienky odľahlých ostrovčekov prispievajú k tomu, že mnohé Ålandské deti nemusia chodiť do školy a môžu sa učiť doma. Gymnázium a stredné školy sú v hlavnom meste, na univerzity chodia do Švédska alebo do Fínska.
Deväťstopäť kilometrov ciest brázdia autá mnohých značiek, nájdu sa tu aj škodovky. Okrem lodnej dopravy živí ostrovanov rybolov, ľahký priemysel, poľnohospodárstvo a sezónna turistika. Hoci ležia na 60. rovnobežke, v pohode sa tu urodia zemiaky, cibuľa, jablká, cukrová repa i uhorky. Popri silnej spoločnosti Viking Line sa za tunajší úspešný príbeh vydáva podnik Chips AB, ktorý vyrába mrazené výrobky zo zemiakov, rýb a zeleniny. S 1200 zamestnancami vyrástol na škandinávskeho obra a presadil sa na severskom trhu. Dnes je na Ålande zaregistrovaných 1500 firiem, mnohé z nich sú "firmou jedného človeka".
Vhodné aj na kúpanie
Najväčšia turistická ponuka je od mája do septembra. Ak sa počasie podarí, skvelé je kúpanie dlho do noci, keďže letné severské dni nie sú tmavé. Na ostrovčeku Lilla holmen neďaleko Ålandského múzea je príjemná morská pláž vhodná aj pre deti. Hlavné mesto nedávno stavilo na popularitu wellness pobytov a ponúka aj takú špecialitu, ako ošetrovanie tváre kaviárom. S obľubou sem chodia severské športové tímy, ktoré kombinujú sústredenie s minidovolenkou.
V Ålandskom múzeu sa na jednej ploche zoznámite so životom na území ostrovov od staroveku až po súčasnosť.
Ďalšie múzeum (ako inak) je venované lodnej doprave a sú v ňom vystavené predmety pochádzajúce zo stáročia starých plachetníc. Rozprávajú o histórii tunajšieho lodiarstva, ale aj o morských nešťastiach.
Ostrovy sú inšpiráciou pre výtvarníkov, spisovateľov i fotografov, ich mäkká krása však vplýva aj na architektúru. Biela, sivá a belasá farba oblohy a morských čajok našla svoje vyjadrenie aj na fasádach drevených domov, z ktorých mnohé nesú jemné pastelové odtiene prírody.
Åland tvorí bezmála sedemtisíc ostrovov. |
Promenáda v centre hlavného mesta Mariehamn. |
Rybár Erik Lindström s manželkou na jednom z ostrovov rozosiatych v Baltskom mori. |