BRATISLAVA. Mladí ľudia, ktorí sa prvýkrát zamestnajú a začnú platiť odvody po 30. júni 2008, budú mať šesť mesiacov na rozhodnutie, či do druhého piliera vstúpia. Do tohto termínu si budú musieť vybrať niektorú z dôchodkových správcovských spoločností a podať prihlášku. Ak to nestihnú, do druhého piliera sa už nedostanú. Penziu im bude vyplácať iba Sociálna poisťovňa. Platí to len za podmienky, že niektorá z budúcich vlád systém znovu neotvorí.
Kampaň zameranú na študentov neplánujú
Sociológ Pavel Haulík vidí možný problém v tom, že mladí ľudia nemusia tento termín stihnúť. Pripomína, že na Slovensku je bežné, že sa všetko robí na poslednú chvíľu. „Záujem mladých vstúpiť do druhého piliera je síce vysoký, no môže sa stať, že termín prešvihnú. Vo svojom veku to nevnímajú ako životne dôležitú vec,“ povedal. Ak nebude masívna kampaň, počet študentov, ktorí do druhého piliera vstúpia, by podľa neho mohol byť tak nižší.
Ak by bola podmienka postavená tak, že mladí ľudia budú mať šesť mesiacov na to, aby povedali, že v druhom pilieri nechcú byť, podľa Haulíka by to fungovalo rovnako. Termín by nemuseli stihnúť. „Výsledkom by však bolo, že by v druhom pilieri celkom určite zostalo viac študentov,“ povedal Haulík.
Niektoré dôchodkové spoločnosti sa už vyjadrili, že neplánujú špeciálnu kampaň zameranú na študentov, ktorí sa pre vstup do druhého piliera budú rozhodovať. „Máme špeciálne vyškolenú sieť sprostredkovateľov, ktorá sleduje v oblastiach svojho pôsobenia túto cieľovú skupinu a bude ich oslovovať individuálne,“ povedala hovorkyňa Axa DSS Zuzana Tichá.
Dôchodkové spoločnosti pripomínajú, že náklady na reklamnú kampaň dôchodkových spoločností sú regulované zákonom a nemôžu prekročiť stanovenú hranicu.
Dobrovoľný pilier nie je právny problém
Právnici v zdobrovoľnení druhého piliera pre mladých problém ústavnosti nevidia. „Je to niečo, čo systém narúša, no nemá to protiústavný charakter,“ povedal advokát Vozár.
Hoci je dnes sporivý pilier povinný pre študentov, ktorí sa prvýkrát zamestnali po 30. júni 2006, budú mať rovnako ako ostatní sporitelia pol roka čas na rozhodnutie, či v ňom zostanú. Podľa advokáta Ernesta Valka môže byť jediný problém v tom, prečo sa má druhý pilier otvoriť práve na pol roka. „Otázne je, či to nie len niekoho ľubovôľa.“
Cez parlament prešlo po zmätočnom hlasovaní aj otvorenie druhého piliera na šesť mesiacov. No kým poslanci súhlasili s tým, že občania môžu zo systému vystúpiť, nejasné zostáva, či tam budú môcť aj vstúpiť.
Najprv totiž poslanci podporili spoločnú správu, ktorá umožnila vstup pre všetkých občanov. Následne schválili aj pozmeňovací návrh poslankyne Radičovej (SDKÚ), ktorý to vylúčil.
DSS nepredpokladajú, že by po otvorení piliera z neho vystúpilo veľa sporiteľov. „Môžeme vychádzať len zo skúseností z Maďarska, kde podobný krok absolvovali a kde k výraznému odlevu ľudí nedošlo,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie DSS Ivan Barri.