BRATISLAVA. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja si v máji v súkromnej firme Exquisite s. r. o. objednalo prípravu 39 smerníc.
Konateľom Exquisite so sídlom v Žiline je bývalý zamestnanec právneho oddelenia ministerstva Peter Weis.
Zmluva o vypracovaní „návrhov interných aktov riadenia“ hovorí, že firma za ňu dostala 499–tisíc 800 korún. Vypracovala napríklad smernicu o verejnom obstarávaní, používaní cestovných motorových vozidiel, vzdelávaní zamestnancov, ich dochádzke a podobne.
Všetky oslovené ministerstvá odpovedali, že smernice vypracúvajú ich zamestnanci, ktorí to majú v pracovnej náplni.
Súťaži sa vyhli
Ministerstvo s Exquisite podpísalo aj Zmluvu o poskytovaní poradenstva za 999–tisíc 600 korún. Jej predmetom je napríklad zladenie legislatívnych opatrení s nariadeniami Európskeho parlamentu alebo odborné poradenstvo pri medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Na pripomienkovanie zákonov pritom existujú legislatívne pravidlá vlády, podľa ktorých majú ministerskí úradníci postupovať.
Keďže zákazka nepresiahla hodnotu milión korún, ministerstvo sa vyhlo verejnému obstarávaniu. „Ide o obstarávanie s nízkymi hodnotami. Zákon tu neurčuje žiadny postup, ide len o účelné vynaloženie finančných prostriedkov,“ tvrdí hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. Znamená to len toľko, že „náklady majú byť primerané kvalite a cene predmetu obstarávania“.
Weis na otázky, ako sa k zákazke dostal, a prečo si ministerstvo smernice nevypracovalo samo, odpovedal, že na to musí odpovedať ono. Hovorí, že odviedol dobrú prácu za primeranú cenu. „Keď si pozriete, koľko je tam strán, bolo na tom veľa práce,“ povedal. Hovorí, že to nemá nič spoločné s tým, že je bývalým zamestnancom ministerstva.
Zaplatili ho až po odchode
Hovorca ministerstva Bátovský pripomenul, že podľa uznesenia vlády rezort musí znižovať počty zamestnancov. „Na právnom oddelení je veľmi silne poddimenzovaný stav.“ O koľko ho znížili, nepovedal. Práca na smerniciach by vraj „paralyzovala činnosť tých, čo sú tam teraz“, pretože majú inú prácu.
Kvalitného právnika tiež vraj nevedia zaplatiť. Na otázku, či to iné ministerstvá vedia, odpovedal: „Ťažko mi je hovoriť za nich.“
Aj Weis vraj odišiel preto, že ministerstvo „nemohlo splniť jeho platové náležitosti v porovnaní s privátnym sektorom“.
Bátovský hovorí, že nejde o neetické konanie. „Nové vedenie konštatovalo nesúlad interných smerníc so všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj vzájomný nesúlad predpisov. Výsledkom bola redukcia zastaraných a nevykonateľných smerníc z viac ako 100 na 40,“ tvrdí.
Bátovský priznáva, že Weis zákazku dostal aj vďaka skúsenostiam v ich rezorte. „Poznal pomery. Cena 700 korún za hodinu na osobu je pri súčasnej cenovej hladine bezkonkurenčná.“
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play hovorí, že ministerstvo by malo vysvetliť, prečo vybralo túto firmu a ako zákazku ošetrilo. „Či napríklad niečo podobné stále nemá na starosti aj nejaký úradník.“
Stĺpček Petra Schutza
Nájom
Nový model „outsourcingu“, ktorý zaviedli na ministerstve výstavby, má s myšlienkou vývozu neefektívnych činností do externého prostredia málo spoločné. Nikto netuší, či nájom súkromnej firmy, pochopiteľne zo Žiliny (rezort SNS!), náklady na vypracovanie interných smerníc znižuje, alebo nebodaj ešte zvýši.
Netušíme to aj preto, lebo predpis o verejnom obstarávaní „s nízkymi hodnotami“ pripúšťa machinácie. Jediné kritérium, ktoré hovorí o „účelnom vynaložení prostriedkov“, fakticky znemožňuje skúmanie, či pol milióna pre Exquisite sa „vynaložilo“ efektívne. Obrovská obľuba priamych zadaní bez súťaže naznačuje, že podozrenie Roberta Fica o „predraženom verejnom obstarávaní až o 20-30 percent“, s ktorým začínal kampaň za úspory v štátnej správe, môže byť aj podhodnotené. Kedysi premiér koketoval aj s ideou centrálneho verejného obstarávania. Kde sa stratila? Ešte predtým by mala stáť základná úvaha, čo štát vôbec má a nemá vykonávať. Kým toto nebude, všetky deklarácie o znižovaní nákladov a šetrení sú iba mediálna odpútavka.