Zajtra to bude presne rok, čo delí Američanov od prezidentských volieb. Ako velí tradícia, prvý novembrový utorok si na budúci rok Amerika vyberie, či bude iba jemne korigovať kurz nastavený republikánom Georgeom Bushom, alebo nastaví úplne iný smer.
Už o dva mesiace sa pritom rozbehne v dvoch hlavných amerických stranách primárkový seriál o tom, koho nakoniec do volieb ako svojich kandidátov nasadia.
Neohrozená Hillary
Zdá sa, že u demokratov, ktorí budú v čase volieb už ôsmy rok v opozícii, je všetko jasné a volebnú mašinériu Hillary Clintonovej sa ostatným kandidátom nepodarí ohroziť. Podľa posledného prieskumu denníka Los Angeles Times a agentúry Bloomberg už vedie nad svojím najväčším súperom Barackom Obamom o 31 percent. Naopak u republikánov to také jasné nie je.
Zatiaľ dáva verejná mienka najväčšiu šancu exstarostovi New Yorku Rudymu Giulianimu, no v Iowe sa darí aj mormónskemu exguvernérovi Mittovi Romneymu. Konzervatívci majú zase veľké očakávanie od hviezdy seriálu Právo a poriadok Freda Thompsona. Ak by sa však naplnili čísla prieskumu Los Angeles Times, republikánskym kandidátom by sa stal Giuliani, o rok by sa tak Američania mohli stať svedkami pokračovania volieb z roku 2000.
Vtedy Rudy Giuliani (na snímke SITA/AP ako vosková figurína) kandidoval ako republikán na post newyorského senátora, jeho súperkou za demokratov bola práve Clintonová. Súboj nakoniec nemal víťaza. Giuliani z volieb odstúpil, pretože mu diagnostikovali rakovinu prostaty. Obidvaja si pred prezidentským finále musia najskôr zabezpečiť nomináciu. Prvé primárky sa uskutočnia v januári v Iowe a už vo februári by mohlo byť jasné, kto bude kandidátom. História ukázala, že favoriti môžu vyhorieť. Veď ani Bill Clinton nebol na popredných priečkach, keď sa prvýkrát uchádzal o nomináciu v Demokratickej strane.
V novembri 2003 zasa nikto netušil, že sa práve senátor John Kerry prebojuje až do finálneho súboja. Ak sa teda nezopakuje prekvapenie z minulých volieb, Amerika sa možno dočká newyorského súboja o Biely dom. V čase útoku teroristov bol Giuliani starostom New Yorku a Clintonová senátorkou.
Neistí republikáni
Rok pred voľbami je Republikánska strana snáď v najväčšej kríze za posledné desaťročia. Ich kandidátom sa nedarí presviedčať donorov a popularita Georgea Busha je taká nízka ako najnepopulárnejších prezidentov vrátane Richarda Nixona v čase Watergate.
Aj preto prieskum Pew ukazuje, že Clintonová by vyhrala, nech by bol republikánskym kandidátom ktokoľvek. Voliči však budú medzi republikánom a demokratom rozhodovať až o rok. A v americkej politike sa situácia môže zmeniť zo dňa na deň. Veď pred siedmimi rokmi určila smerovanie jedinej svetovej superveľmoci len hŕstka ľudí na Floride.
Ak sa bude rozhodovať medzi Giulianim a Clintonovou, Američania si radšej vyberú ženu ako holohlavého prezidenta.
Magazín Time
Kliknite - obrázok zväčšíte.