BRUSEL. Slovensko včera v Bruseli kritizovali za diskrimináciu maďarskej menšiny.
Diskusiu o menšinách podnietili maďarskí poslanci v reakcii na nedávnu rezolúciu slovenského parlamentu, ktorý označil sporné tzv. Benešove dekréty za nedotknuteľné.
O samotných dekrétoch výbor pre ľudské práva, ktorého diskusiu sledovala aj delegácia poslancov zo Slovenska a tiež gróf Kinský so svojím tímom, nehovoril. Slovensko však o značil za exemplárny príklad zhoršovania situácie menšín v nových členských štátoch.
Maďarská europoslankyňa Kinga Gál ako dôkaz zhoršovania práv menšín uviedla „neprijateľné potvrdenie kolektívnej viny“ na Slovensku.
Podobne potom hovorili ďalší vrátane Edit Bauer z SMK, ktorá obvinila vládu Roberta Fica, že rezolúcia robí zo slovenských Maďarov kriminálnikov a kolaborantov.
Monika Beňová zo Smeru Slovensko podobne emotívne bránila. Okrem iného sa odvolala na dotácie pre maďarské médiá a počty ich novinárov a tvrdenie Bauer o diskriminácii odmietla ako neoprávnené a nepravdivé.
Západní poslanci reagovali pokojnejšie, ale Fico od nich dostal vynadané.
Nemecký ľudovec Alexander Alvaro povedal, že Slovensko sa v roku 2004 „nepripojilo ku klubu Med, ale ku klubu, ktorý má nejaké hodnoty, a Bratislava by sa podľa toho mala správať“.
Talian Claudio Fava navrhol rezolúciu europarlamentu, ktorá by odsúdila „zhoršenie práv menšín v nových štátoch“ a „uviedla rezolúciu slovenského parlamentu ako príklad postojov, aké v Európe nemajú byť“.
Žiadna konkrétna výzva alebo záväzná úloha pre slovenskú vládu zo zhruba dvojhodinovej debaty nevyplynula, neriešili sa ani konkrétne príklady údajnej diskriminácie Maďarov.
„Som rád, že Benešove dekréty ako také dnes neboli predmetom debaty,“ povedal europoslanec Jan Zahradil z českej ODS, ktorý debatu sledoval rovnako ako dvaja zástupcovia KSČM. „Parlament sa už nimi raz zaoberal – bez výsledku a ich nové otváranie k ničomu nepovedie,“ hovorí.