Britská kráľovná Alžbeta II. prehovorila včera vo Westminsteri, aby predstavila balíček 29 zákonov, ktoré by labouristi radi schválili. Na tradičný slávnostný prejav Jej Veličenstva sa tentoraz nečakalo s napätím. Gordon Brown oboznámil Britov s tým najdôležitejším už v júli, hneď po tom, ako sa stal premiérom.
Po kráľovnej nastúpili rivali
Na včerajší deň sa však lídri oboch hlavných politických táborov predsa len pripravovali o čosi zodpovednejšie. Po panovníčke mali rečniť aj oni. A kráľovná svojím prejavom odštarovala preteky, ktoré majú rozhodnúť o tom, či Brown privedie labouristov k štvrtému volebnému víťazstvu po sebe, alebo konzervatívec David Cameron zmení kurz krajiny v prospech torryovcov.
Briti od Browna čakajú konkrétnu víziu, minimálne do volieb v roku 2009. Z tohto pohľadu je Cameron v miernej výhode, jeho taktika vykresľovania labouristov ako unavených z desaťročného vládnutia mu pomohla dostať sa v prieskumoch konzervatívcov na dotyk k súperovi. Browna, ktorého program v júli mnohí kritizovali ako staré idey zabalené do nového obalu, kráľovná potešila.
Podľa nej program vlády sa pokúša odpovedať na „rastúce ašpirácie“ britského ľudu.
Najkontroverznejší zákon
Aj keď kráľovná hovorila o zvýšení veku ukončenia povinného vzdelania na 18 rokov, či pláne postaviť až tri milióny bytov do roku 2020, v centre prejavu ostala antiteroristická agenda tímu z Downing street.
Sprísnenie protiteroristického zákona, ktorému Cameron oponuje, môže byť témou predvolebného súboja. Konzervatívcom sa zatýkanie bez dôkazov a predĺženie vyšetrovacej väzby teroristov na viac ako 28 dní nepozdáva. Browna pre zmenu kritizujú z narušenia osobných slobôd.
Autor: toh