BRATISLAVA. Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru si po včerajšku nemôže byť istý, že HZDS podporí jeho návrh na zrušenie priestupkovej imunity. Zásadné výhrady už ohlásila SNS. Paška sa preto spoliehal na hlasy hnutia aj opozície.
HZDS včera vydalo stanovisko, že s Paškom nesúhlasí. Pre hnutie je vraj stabilita ústavy mimoriadne dôležitá. „Preto nepodporovalo a nebude podporovať čiastkové zmeny navrhnuté predsedom Národnej rady,“ napísala v stanovisku hovorkyňa Katarína Belická.
Návrh podľa nej môže len slúžiť ako východisková situácia pre zblíženie sa s poslancom Danielom Lipšicom z KDH.
Paška cez svojho hovorcu odkázal, že nevidí dôvod, aby „či už pán Mečiar, alebo ktorýkoľvek iný poslanec využívali výsady presahujúce princípy demokracie, to jest rovnosť všetkých občanov“.
HZDS ešte v pondelok, keď Paška svoj návrh predstavil, vážnejšie výhrady nemalo. Podpredseda hnutia Milan Urbáni len žiadal, aby sa zabezpečilo, že policajti nebudú môcť zastaviť poslancov pred hlasovaním v parlamente. Obáva sa zneužitia v politickom boji.
Belická však hovorí, že platí včerajšie stanovisko. Odsúhlasilo ho „úzke vedenie strany“. HZDS vraj najviac prekáža, že Paška návrh predložil bez politickej dohody. „Prekáža nám spôsob, akým sa zaobchádza s koaličným partnerom.“
Vedenie HZDS zaskočilo stanoviskom aj svoju poslankyňu Katarínu Tóthovú. Zúčastňovala sa na rokovaniach parlamentnej komisie k imunite a zmeny podporovala. Pre agentúru SITA povedala, že so zúžením poslaneckej imunity nemá problém. „A za tým si stojím.“
Na oklieštenie imunity treba 90 hlasov. Ak by za návrh zahlasovala opozícia a poslanci Smeru, prešiel by aj bez SNS a HZDS.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že to sa nestane. „Sú to politické hry, ktoré majú viesť k tomu, aby sa nič nezmenilo,“ povedal o postoji HZDS.