Najnovšia štúdia ukázala, že polovica Nemcov nevlastní skoro nič. Najhoršie sú na tom východní Nemci, ženy a prisťahovalci.
Mýtus o majetných Nemcoch sa rozplýva. Najnovšia štúdia nemeckého ekonomického inštitútu (DIW) pre denník Süddeutsche Zeitung ukázala, že to už dnes môžeme povedať len o desiatich percentách Nemcov.
Tí vlastnia podľa najnovších zistení dve tretiny majetku v krajine, kým viac ako polovica obyvateľstva nemá „takmer nič“. Ako pre denník uviedol autor štúdie Markus Grabka, „veľa ľudí v Nemecku žije takmer z ruky do úst“.
Inštitút odhadol celkové nemecké bohatstvo na 5,4 bilióna eur. Zarátal do toho úspory ľudí bez dlžôb, nehnuteľnosti, dôchodok a poistenia, ale aj umelecké zbierky či hodnotné zbierky mincí a poštových známok. Ak by sa celkový majetok rozrátal na všetky osoby v krajine, ktoré dovŕšili 17 rokov, každý by dostal 81-tisíc eur. Štúdia však potvrdila, že sociálne rozdiely v krajine sú obrovské.
Viac ako polovica Nemcov dá celý svoj mesačný príjem na bežnú spotrebu a platenie dlhov. Údaje ukázali aj veľké rozdiely medzi západným a východným Nemeckom. Priemerný majetok západného Nemca je o 2,6krát vyšší než Nemca na východe krajiny, kde je väčšina obyvateľov zadlžená a len zriedkavo vlastní byt. Nelichotivé zistenia sa ukázali aj pri porovnávaní solventnosti žien, mužov a prisťahovalcov. Kým ženy vlastnia v priemere o 30-tisíc eur menej ako muži, prisťahovalci majú asi len polovicu priemerného majetku Nemca.
Najnovšia štúdia potvrdila celosvetový trend. Aj v Nemecku môžu za narastajúce sociálne rozdiely hlavne rýchlo rastúce najvyššie príjmy. Rast najnižších miezd pritom stagnuje. Tento vývoj zaznamenávajú nemeckí ekonómovia už od roku 1990.