HANNOVER. Kým prvú dvadsaťminútovku vyhrali Slováci jasne 3:0, v druhej brankár Miroslav Hála dvakrát inkasoval a črtala sa dráma, ktorú však slovenskí hokejisti v záverečnej tretine dvoma rýchlymi gólmi odvrátili. V piatom vzájomnom zápase s hokejistami z krajiny vychádzajúceho slnka zaznamenali naši piate víťazstvo. Dvoma premiérovými gólmi v reprezentačnom drese pri svojom debute sa blysol útočník Dukly Trenčín Marek Haščák.
V našom výbere nenastúpil Jozef Kováčik zo Slovana Bratislava, ktorý má črevnú virózu a zvýšenú teplotu. Tréner Jozef Šupler tak mohol do zápasu nasadiť len sedem obrancov.
Slovákov čaká v Hannoveri dnes o 14.30 h zápas o prvenstvo v skupine so Švajčiarskom, zajtra turnaj zakončia buď súbojom o 3. miesto o 15.30 h, alebo finálovým stretnutím o 19.00 h.
Hlasy po zápase
Július Šupler (tréner SR): „Bol to veľmi nepríjemný súper. Vyšiel nám výborne vstup do zápasu. Japonci pôsobia veľmi dobre korčuliarsky, hrajú naplno do posledných sekúnd a v druhej tretine nám znepríjemnili život.“
Marek Haščák (útočník SR, autor dvoch premiérových gólov v reprezentácii): „Podobný debut v reprezentácii s dvoma gólmi som si ani vo sne nepredstavoval. Je to pekné, som navyše rád, že sme aj vyhrali. Súhra so spoluhráčmi v útoku bola dobrá, ešte sa však stále iba zohrávame.“
Peter Bondra (generálny manažér reprezentácie SR): „Som rád, že sme takto úspešne vstúpili do turnaja. Japonci vôbec neboli ľahkým súperom. Už v predchádzajúcom zápase so Švajčiarskom ukázali, že hokej vedia hrať a sú nepríjemní. Naši hráči však už v prvej tretine dali tri góly. Náskok ich až príliš uspokojil a to, čo predvádzali v druhej tretine, si neviem vysvetliť. Šancu dostali mladí hráči a tí ukázali, že majú perspektívu. Takýto turnaj je pre nich možnosťou získať skúsenosti.“
SR – Japonsko 5:2 (3:0, 0:2, 2:0)
Góly: 5. Húževka (Fabuš), 6. Marek Haščák (M. Hudec), 13. Marek Haščák (Melichárek, M. Hudec), 41. Fabuš (Sersen, J. Kolník), 46. Melichárek (M. Šterbák, Vydarený) - 25. Takeši Saito (Kudži, Kon), 29. Tecuja Saito (Obara, Osawa). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Podhradský (SR) na 5+DKZ za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mandioni (Švajč.), Piechaczek – Kowert, Tondera (všetci Nem.), 2970 divákov. Strely na bránku: 33:17.
Zostava Slovenska: Hála – Starosta, Štrbák, Podhradský, Sersen, M. Šterbák, Vydarený, P. Mikuš - Čiernik, Bartečko, Uram - Fabuš, Húževka, J. Kolník – M. Hudec, Marek Haščák, Melichárek –Michel Miklík, J. Mikúš, Skladaný.